Iraki alkotmány szunniták nélkül
Az első határidőhöz képest kéthetes késéssel, de tegnapra megszületett az iraki alkotmány hivatalos tervezete. A szunnita tárgyalók nem fogadták el a szöveget, amelyet ennek ellenére felolvastak a parlamentben. A végső döntés október 15-re marad. A népszavazáson Irak tizennyolc tartományából három is elég ahhoz, hogy megbuktassa a tervezetet, ha a "nem" kétharmados többséget kap. A folyamatot az amerikaiak szándékosan tervezték így, hogy ezzel kompromiszszumra kényszerítsék a három nagy államalkotó népcsoportot, a többségi síitákat, illetve a kisebbségben lévő szunnitákat és kurdokat. Ha egységesen szavaz, háromból bármelyik meg tudja akadályozni az alkotmány elfogadását.
Az iraki kormányszóvivő szerint ez a tervezet a legjobb, amivel a mostani vezetés elő tudott állni. Egyes nézetkülönbségeket egyszerűen képtelenségnek bizonyult áthidalni, a síita autonómiáról folytatott vitát el is halasztották az új alkotmány elfogadása esetén december végéig tervezett választások utánra. A szunniták - akik Szaddám Huszein idején kisajátították a vezető pozíciókat - a bukott rezsim állampártját, a Baath pártot megbélyegző, és annak tagjait a közéletéből kizáró passzust is ellenzik. A szunnita parlamenti elnök, Hadzsem al-Haszini tegnap azt mondta, nem mindenki volt bűnöző, aki annak idején csatlakozott a párthoz.
A szunniták bojkottálták a januári választásokat, így alul reprezentáltak a bagdadi parlamentben. A taktikai hiba megnyitotta az utat a síiták és a kurdok különalkuja előtt. A népszavazáson azonban a szunniták az iraki nacionalista, Irán-ellenes Muktada asz-Szadr síita hitszónok híveinek szavazataira is számíthatnak, így a "nem" elméletileg háromnál több tartományban is kétharmados többséget kaphat. A mostani helyzet a szunnita fegyveres ellenállás kezére játszik. A kormány az erőszak fokozódására számít, az USA a mostani 138 ezerről átmenetileg 160 ezerre növeli Irakban lévő katonái létszámát.