Kinek a feladata a betegszállítás?

Marika már kora reggel utcai ruhában, bőröndjét maga mellé téve ült a kórházi ágyán. Haza akart menni: a betegszállítókat várta. Nehéz napokon volt túl: az emlődaganattal, bőr- és csontáttétekkel kezelt asszony, akinek mozgását tovább nehezítette érszűkülete, számos kezelésen esett túl. Délután kettőig egy szót sem szólt. Aztán nem bírta tovább: hívta a mentőket, hol késlekedik már a betegszállító. Indulatos volt, megbántotta a diszpécsert, aki egész egyszerűen törölte a rendelését. Marikát az ügyeletes orvos még este is az ágy szélén ülve találta. Végül ő beszélte rá a mentősök központosát, vigyék végre haza a beteget. Este 11 órakor Marika elhagyta a kórházat.

A kórházi orvosok szerint egyáltalán nem ritka, hogy csak jelentős késéssel, néha az éjszaka közepén érkezik a szállító. És ezt nem is lehet számon kérni - már valóban nem köteles senki hazavinni a nem sürgős szállításra szoruló beteget.

Az Országos Mentő Szolgálat korábban már többször is jelezte: sok a fölösleges rendelés, a betegeket gyakran inkább szociális helyzetük és nem egészségi állapotuk miatt kell hazaszállítaniuk. Ezek az utak pedig azoktól a betegektől veszik el a "kocsit", akik valóban sürgős segítségre szorulnának. E problémára körlevélben hívták föl valamennyi kórházvezető figyelmét azt kérve: csakis indokolt esetben rendeljenek autót. Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója azt mondja: a szállítást "sajtfecnin" kérik, nemigen nézi senki, indokolt-e a szolgáltatás. Az OMSZ ezt figyelembe véve nemrégiben módosította alapító okiratát, s így az alkalmi betegszállítás kikerült a szolgálat alapfeladatai közül. Ez azt jelenti, hogy ha van szabad kapacitás, akkor nem utasítják el a rendelést. Szóba jöhetnének az alternatív betegszállítók: nekik kötelességük a szállítás, hozzájuk viszont a betegek nem jutnak el.

Gyula Tibor, a Sürgősségi Feladatokat Ellátók Egyesületének elnöke azt mondja:

- A mentőszolgálat diszpécsere legfeljebb jóindulatból tájékoztatja a betegeket, hogy ha ők nem vállalják a szállításukat, majd mi elvisszük őket.

Az "alternatívokat" viszont köti a finanszírozás. Szerintük azért is késnek olyan sokat, mert a kocsiknak meg kell várniuk, amíg egy irányba összegyűlnek a betegek - ha egyesével szállítanák őket, nem fizetne utánuk a biztosító. Így egy egri beteget például egy hatvani, jó esetben még egy gyöngyösi sorstársát bevárva vihetnek csak haza. A helyzet az egészségbiztosító szerint viszont nem ennyire bonyolult: az OEP szerint a betegszállítás kötelező, s mindenkinek, amint szabad kapacitása van, el kell vinnie a beteget.

Az alternatívok hosszú ideje azt szeretnék elérni, hogy a mentőszolgálattal közös irányítás alá kerüljenek, mert így - érvel Gyula Tibor - a feladatok megoszlanának, s így a betegszállítás is bekerülne a nagy rendszerbe. Egyes információk szerint erre van is esély.

Nem mindig indokolt esetben hívják a mentõsöket
Nem mindig indokolt esetben hívják a mentõsöket
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.