Sólyom, Kondor, Kóka - a Méltányosság-kör állásfoglalásai

A Méltányosság Politikaelemző Kör (MPK) Sólyom Lászlótól a magyar közélet megosztottságának mérséklését reméli, a Magyar Rádió elnökválasztási folyamatában érintett szereplőktől sokkal komolyabb döntéselőkészítést várna, a Kóka János kezdeményezésére aláírt közös gazdaságpolitikai nyilatkozat kapcsán pedig holland, finn, ír mintára konkrét stratégiai megállapodás kidolgozását sürgeti.

Sólyom László hivatalba lépésével kapcsolatban emlékeztetnek arra, hogy " a magyar társadalomban az elnöki szerep körüli kívánatos véleményütköztetések az elnökválasztás előtt nem a lényegről szóltak, s így nem születhetett konszenzus sem. Személyekről és nem struktúrákról vitatkoztunk." Arra számítanak, hogy "az elkövetkező hónapok és évek során az elnök szerepe ismét napirendre kerül majd." A Kör "üdvözli, hogy az új elnök 'belgának' nevezi magát, aki liberálisnak konzervatív, konzervatívnak liberális. A mi filozófiánktól sem áll távol fontos eszmerendszereinek, értékeinek integrálása, illetve az álláspontok közötti megértésre törekvés" - írják. - " A Méltányosság Politikaelemző Kör úgy látja, hogy Sólyom László köztársasági elnöki szerepén keresztül anélkül is kísérletet tehet a magyar politikai közélet káros megosztottságainak csökkentésére, hogy ehhez módosítani kellene a jövőben az elnökválasztás procedúráján. Azaz, az elkövetkező öt év tétje: egy parlamentáris módon választott elnök képes-e hozzájárulni a politika iránti bizalom növekedéséhez és a demokrácia konszolidálódásához?"

A Magyar Rádióban kialakult helyzettel kapcsolatban leszögezik: "a jelenlegi konfliktushelyzetben (ugyanúgy mint a korábbiakban is) a hiba a polgári viselkedés hiányában van." Problémákat vet fel állásfoglalásuk szerint Kondor Katalin, Gellért Kis Gábor és a kuratórium civil küldötteinek magatartása, és arra hívják fel a figyelmet, hogy "hogy komoly döntések nagyon komoly döntéselőkészítést kívánnak. Ez most alapvetően elmaradt." Miért? Ki és hol hibázott? Mit és hogyan kellene tenniük a továbbiakban az érintetteknek? - kérdezik.

A három parlamenti párt vezetői által aláírt közös gazdaságpolitikai nyilatkozatot üdvözlik: a közös nyilatkozat a Kör tagjai szerint "jótékony hatással lehet a kormányzat szándékai szerint tető alá hozott nyilatkozat, amennyiben a közös gesztus megnyugtató lehet." Hozzáfűzik ugyanakkor "a gyakran hivatkozott sikeres külföldi példák - a finn, a holland, az ír stratégiai megállapodás" tanulságaira. Úgy látják, további lépésekre van szükség. A befektetőket csak konkrét számok - a béremelések, közterhek, adópolitika, államháztartási hiány, a nagy elosztó rendszerek jövője stb. kiszámíthatósága - tudja hosszú távon megnyugtatni. Egy ilyen megállapodás sikeréhez minimumfeltétel a fő politikai erők csatlakozása (a jelek szerint jelenleg még ez sem biztosítható), s ugyanakkor csatlakoznia kell a megállapodáshoz a munkaadóknak és a szakszervezeteknek is. Csak így garantálható, hogy a megegyezés hosszú távon - 15-20 évig, amíg meghozhatja gyümölcseit - életben maradjon."

A Méltányosság Kör honlapján máris megindult a párbeszéd, várják a további hozzászólásokat.

(forrás: MPK)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.