Visszajáró elemek
A háztartásban keletkező veszélyes hulladékok egyik legnagyobb (évi kétezer tonnányi) része számára sikerülhet ezáltal európai színvonalú ártalmatlanítási megoldást találni, méghozzá a forgalmazók (áttételesen persze a vevők) pénzén. A gyűjtőhálózat most körvonalazódik.
A mérgező fém- és savtartalmuk miatt különösen veszélyes elemek visszagyűjtésére nem a mostani az első próbálkozás. A kilencvenes évek közepén a főváros területén az FKF Rt. kezdte meg az iskolai és a közintézményi gyűjtést, jelenleg pedig az országos szelektív hulladékgyűjtő hálózatban is sok helyen van elemgyűjtő rekesz.
Az új rendszer lényege, hogy a szerződött kereskedők kötelesek díjmentesen visszavenni valamennyi használt elemet, a gyártók és importőrök pedig kötelesek átvenni a boltokban begyűjtött használt energiaforrásokat. Az országos gyűjtőhálózatban körülbelül húszezer bolt vesz majd részt. A gyűjtést és a hasznosítást egy koordináló szervezet menedzseli. A Re'lem Kht. felel majd a gyűjtőkonténerek kihelyezéséért: az első edények szeptember végén a fővárosban tűnnek fel, azután fokozatosan a megyeszékhelyeken, a nagyobb városokban, végül (úgy két év múlva) a kisebb településéken is megjelennek. A lakóhelyhez legközelebbi gyűjtőpontról a www.kvvm.hu, illetve a www.relem.hu honlapokon lehet szeptembertől tájékozódni. Emellett egyébként a már működő elemgyűjtő pontok is megmaradnak.
Az idén a piacra kerülő elemek legalább hét, jövőre tíz, 2007-ben pedig tizenhárom százalékát kell majd visszagyűjteni és ártalmatlanítani. A gyártóknak és importőröknek a forgalmukkal arányos - kilogrammonként 560 forintnyi - biztosítékot kell képezniük - ha valamelyik érintett cég esetleg nem gyűjt eleget, helyette ebből a pénzből az állam oldja meg a feladatot (már ha tudja, egy kilogrammnyi használt elem összegyűjtése és veszélyeshulladék-lerakón történő elhelyezése ugyanis 560 forintnál lényegesen többe kerül).