Eső miatt áradnak a folyók
Jelenleg 70 kilométer hosszan van első fokú, 50 kilométeren pedig harmadfokú árvízvédelmi készültség a Dunán, a Lajtán, a Rábán és a Murán - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerdán az MTI-vel. Az elöntött területek nagysága 25 ezer hektár, ebből 15 600 hektár szántó.
Az elsődleges feladat továbbra is a szivattyúzás és a fertőtlenítés. Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője közölte: személyi sérülés sehol nem történt. Mint megtudtuk, a károk felmérése várhatóan szerdán kezdődik. A Dunántúlon javult az esőzések utáni belvízhelyzet, jelenleg utómunkálatok folynak.
Szentgotthárdnál tovább apadt a Rába, megszüntették a készültséget, Körmendnél szerda hajnalban 450 centiméteres vízállásnál tetőzött a folyó, azóta szintén lassú apadásnak indult. A Rátót-Rábagyarmat és a Csákánydoroszló-Ivánc közötti útlezárásokat feloldották. A Zala Zalaapáti és Zalabér térségében enyhén árad, a Kis-Balatonon pedig továbbra is harmad-, illetve másodfokú belvízvédelmi készültség van érvényben.
Tegnap délután tetőzött a Mura: Letenyénél 510 centiméteres vízmélységet mértek, mindössze négy centiméterrel kevesebbet, mint az eddigi legnagyobb, 1972-es áradás idején - jelentette tudósítónk. Lassú apadásra számítanak. Az 1992-ben elkészült - legalább 530 centiméteres vízállásig biztonságot nyújtó - gátak jól vizsgáztak: a Mura magyarországi, 48 kilométeres szakasza mentén fekvő településeken sehol nem kellett lakókat kiköltöztetni.
A Mura menti gátrendszert, a védekezési munkálatokat megtekintette Varga Miklós, a környezetvédelmi minisztérium vízügyi helyettes államtitkára, aki elmondta, az áradat levonulása után megvizsgálják, szükséges-e a gátrendszer bővítése, korszerűsítése.
Kaposvár utcáiról tegnap sikerült visszaszivattyúzni a vizet az apadó Kapos folyóba, és megkezdődött a takarítás, a fertőtlenítés és a kárfelmérés. A somogyi megyeszékhelyen 181 lakás került víz alá a hét elején. Szita Károly, Kaposvár polgármestere bejelentette: szakértők bevonásával megkezdődött a kárfelmérés.
- Nem számít a pénz, minden bajba jutott azonnal segítséghez juthat az önkormányzattól, és utána majd benyújtjuk a számlát - mondta Szita Károly, utalva arra, hogy a biztosítók által nem térítendő károk enyhítésére az államtól várnak támogatást.
- Példás összefogással zajlottak a mentési munkák, amelyben az önkormányzat dolgozóitól kezdve a város sportolói és a helyi egyetem gólyatáborosai is részt vettek - mondta Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője. Elmondta: tegnap délután a megyében korábban lezárt utak többségét átadták a forgalomnak.
Veszprém megyében szerdára szinte mindenhol normalizálódott a helyzet - tudta meg tudósítónk. Tegnap már csak a pápai temetőben, valamint a Gerence-patak Takácsin áthaladó szakaszán kellett a vizet szivattyúzniuk a tűzoltóknak. A három napja elöntött Bakonybélen az önkormányzat megkezdte a károk felmérését, ivóvizet azonban továbbra is csak a lajtos kocsikból fogyaszthatnak a falubeliek.
Csongrád megyében Szeged egyik külső kerületében, a korábban önálló településként élő Tápén, valamint a megyeszékhely melletti Deszken volt rekordmennyiségű csapadék. A helybeliek brigádokat alakítottak, takarították, szélesítették a szennyvízelvezető csatornákat.
A kabinet adatai szerint öt megye huszonkilenc településén kilencszáz lakóházban 295,4 millió forint kár keletkezett, de a helyreállítás költségei meghaladják a félmilliárd forintot. Jelenleg 70 kilométernyi folyószakaszon van első, 50 kilométeren pedig harmadfokú árvízvédelmi készültség a Duna, a Rába, a Mura és a Lajta egyes szakaszain. Belvíz 25 ezer hektárnyi területet borít az országban. Batiz András elmondta, az árvíz sújtotta Bulgária árvízvédelmi szerveinek rendelkezésére bocsátja a kormány a honvédség több eszközét. Köztük tíz generátort, 500 hálózsákot és két tonna fertőtlenítő anyagot. A honvédség vezérkari főnöke Romániának is hasonló felajánlást tett, de még várják a szomszédos ország visszajelzését. A kormányszóvivő közlése szerint idén 162 millió forint állami pénzzel támogatta Magyarország Romániát az árvízkárok kapcsán. Szerdán 18,5 millió forint értékű adomány indult el Romániába, ezt azonban bankok gyűjtötték össze.