Eső miatt áradnak a folyók

A kormány tegnapi ülésén szó volt az ár- és belvízhelyzetről; jelenleg jórészt az utómunkák és a károk felmérése zajlik - közölte Batiz András szóvivő.

Jelenleg 70 kilométer hosszan van első fokú, 50 kilométeren pedig harmadfokú árvízvédelmi készültség a Dunán, a Lajtán, a Rábán és a Murán - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerdán az MTI-vel. Az elöntött területek nagysága 25 ezer hektár, ebből 15 600 hektár szántó.

Az elsődleges feladat továbbra is a szivattyúzás és a fertőtlenítés. Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője közölte: személyi sérülés sehol nem történt. Mint megtudtuk, a károk felmérése várhatóan szerdán kezdődik. A Dunántúlon javult az esőzések utáni belvízhelyzet, jelenleg utómunkálatok folynak.

Szentgotthárdnál tovább apadt a Rába, megszüntették a készültséget, Körmendnél szerda hajnalban 450 centiméteres vízállásnál tetőzött a folyó, azóta szintén lassú apadásnak indult. A Rátót-Rábagyarmat és a Csákánydoroszló-Ivánc közötti útlezárásokat feloldották. A Zala Zalaapáti és Zalabér térségében enyhén árad, a Kis-Balatonon pedig továbbra is harmad-, illetve másodfokú belvízvédelmi készültség van érvényben.

Tegnap délután tetőzött a Mura: Letenyénél 510 centiméteres vízmélységet mértek, mindössze négy centiméterrel kevesebbet, mint az eddigi legnagyobb, 1972-es áradás idején - jelentette tudósítónk. Lassú apadásra számítanak. Az 1992-ben elkészült - legalább 530 centiméteres vízállásig biztonságot nyújtó - gátak jól vizsgáztak: a Mura magyarországi, 48 kilométeres szakasza mentén fekvő településeken sehol nem kellett lakókat kiköltöztetni.

A Mura menti gátrendszert, a védekezési munkálatokat megtekintette Varga Miklós, a környezetvédelmi minisztérium vízügyi helyettes államtitkára, aki elmondta, az áradat levonulása után megvizsgálják, szükséges-e a gátrendszer bővítése, korszerűsítése.

Kaposvár utcáiról tegnap sikerült visszaszivattyúzni a vizet az apadó Kapos folyóba, és megkezdődött a takarítás, a fertőtlenítés és a kárfelmérés. A somogyi megyeszékhelyen 181 lakás került víz alá a hét elején. Szita Károly, Kaposvár polgármestere bejelentette: szakértők bevonásával megkezdődött a kárfelmérés.

- Nem számít a pénz, minden bajba jutott azonnal segítséghez juthat az önkormányzattól, és utána majd benyújtjuk a számlát - mondta Szita Károly, utalva arra, hogy a biztosítók által nem térítendő károk enyhítésére az államtól várnak támogatást.

- Példás összefogással zajlottak a mentési munkák, amelyben az önkormányzat dolgozóitól kezdve a város sportolói és a helyi egyetem gólyatáborosai is részt vettek - mondta Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője. Elmondta: tegnap délután a megyében korábban lezárt utak többségét átadták a forgalomnak.

Veszprém megyében szerdára szinte mindenhol normalizálódott a helyzet - tudta meg tudósítónk. Tegnap már csak a pápai temetőben, valamint a Gerence-patak Takácsin áthaladó szakaszán kellett a vizet szivattyúzniuk a tűzoltóknak. A három napja elöntött Bakonybélen az önkormányzat megkezdte a károk felmérését, ivóvizet azonban továbbra is csak a lajtos kocsikból fogyaszthatnak a falubeliek.

Csongrád megyében Szeged egyik külső kerületében, a korábban önálló településként élő Tápén, valamint a megyeszékhely melletti Deszken volt rekordmennyiségű csapadék. A helybeliek brigádokat alakítottak, takarították, szélesítették a szennyvízelvezető csatornákat.

A kabinet adatai szerint öt megye huszonkilenc településén kilencszáz lakóházban 295,4 millió forint kár keletkezett, de a helyreállítás költségei meghaladják a félmilliárd forintot. Jelenleg 70 kilométernyi folyószakaszon van első, 50 kilométeren pedig harmadfokú árvízvédelmi készültség a Duna, a Rába, a Mura és a Lajta egyes szakaszain. Belvíz 25 ezer hektárnyi területet borít az országban. Batiz András elmondta, az árvíz sújtotta Bulgária árvízvédelmi szerveinek rendelkezésére bocsátja a kormány a honvédség több eszközét. Köztük tíz generátort, 500 hálózsákot és két tonna fertőtlenítő anyagot. A honvédség vezérkari főnöke Romániának is hasonló felajánlást tett, de még várják a szomszédos ország visszajelzését. A kormányszóvivő közlése szerint idén 162 millió forint állami pénzzel támogatta Magyarország Romániát az árvízkárok kapcsán. Szerdán 18,5 millió forint értékű adomány indult el Romániába, ezt azonban bankok gyűjtötték össze.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.