Itt a szociális minimum új modellje

Elkészült a szociális minimum egyelőre nem publikus számítási modellje. A legfőbb újdonság: a tervek szerint - eltérőn az eddigi szociális segélytől - nem az egy főre jutó jövedelem lesz a mérvadó, a rászorulók pedig nem egy meghatározott összeget kapnak majd, hanem egy olyan kiegészítést, amely minden körülményt figyelembe vesz.

A szociális minimum alapja a jövőben is a mindenkori öregségi minimum lesz. Pontosabban: a ma 24 700 forintos nyugdíjminimumnak a kilencven százaléka, ez az, amit valamennyi családtag számára biztosítani kell. Ezt az összeget viszont a szülők, illetve a gyerekek száma szerint kialakított szorzókkal szorozzák föl, s így kalkulálják majd ki, hogy mekkora az a minimális összeg, amely egy család létfenntartásához ma nélkülözhetetlen. Amelyik családban a keresetek ezt nem érik el, kiegészítést adnak, éppen annyit, hogy elérjék a szociális minimumot.

Az eddig fixösszegű és mindentől függetlenül egységes szociális segély megváltoztatása a modell kidolgozói szerint több szempontból is indokolt: a szociális ellátórendszer ugyanis az áttekinthetetlenségig szerteágazó. A jogi szabályozás, a támogatásokat elbíráló és folyósító intézményrendszer, illetve a források útja szövevényes, miközben a pénz gyakorta éppen azokhoz nem jutott el, akiknek szánták. A segélyekről helyi szinten döntenek úgy, hogy a gyerekszámot és a háztartás nagyságát szinte figyelmen kívül hagyják. A helyzet ezáltal ellentmondásos lett: akik rászorulnának, nem kapták meg a támogatást, viszont sok olyan család is igénybe vette ezt a lehetőséget, amelyiknek erre semmi szüksége nem lett volna. Egy másik alapvető probléma: az eddigi gyakorlat nem ösztönözte a munkavállalást.

A mostani tervek egyértelműen azt célozzák, hogy a rászorulóknak érdekük legyen munkát keresni. Úgy tudjuk, arról még egyelőre folyik a vita, hogy pontosan mit számítsanak a kiegészítés alapjául vett jövedelemhez, de egyelőre úgy tűnik, sem az alkalmi juttatásokat - ilyen például a temetési segély - sem a közgyógyellátást nem számítanák a jövedelemalapba. Az elképzelések szerint a "kiegészítő támogatás" néhány hónapig megmaradna még akkor is, ha az érintett családfenntartó munkát találna, hogy így könnyítsék meg az átmenetet.

? Többet és igazságosabban - a családtámogatási rendszer átalakítása a kormány szándékai szerint ezeket a célokat szolgálja. A kabinet tegnapi ülése után Göncz Kinga szociális miniszter ismertette a januártól életbelépő változásokat. Ha a parlament is elfogadja, a családi pótlék összevonva a korábbi gyermekvédelmi támogatással átlagosan 84 százalékkal emelkedik. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermekek ellátásának összegeit tovább differenciálják, valamint az is számít, hogy a gyermeket egyedül neveli-e a szülő. Az anyák időkorlátozás nélkül vállalhatnak munkát a gyermek egyéves korától a gyes folyósítása mellett. Az adókedvezmények csak a három, vagy annál több gyermeket nevelő családoknál maradnak meg. (N. SZ.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.