Az ellenzék szerint választási fogásnak minősíti Schröder Nobel-békedíjra jelölését
Az ellenzék azzal érvelt, hogy az idei várományosok neveit már február 1. előtt be kellett terjeszteni, a kiszivárogtatás választási manőver. Az elsődleges hírforrás valószínűleg Günter Grass német irodalmi Nobel-díjas, aki hétfőn este úgy nyilatkozott: Schrödert a kitüntetés egyik várományosának tekinti, mert ellenezte, hogy Németország részt vegyen az Irak elleni háborúban. Grass közismerten rokonszenvez a szociáldemokratákkal.
Október 14-én hozzák nyilvánosságra Oslóban, hogy ki az idei Nobel-békedíjas, Németországban pedig várhatóan szeptember 18-án rendeznek előre hozott parlamenti választást.
Geir Lundestad az oslói Nobel-intézet vezetője nem akarta sem megerősíteni, sem cáfolni a hírt, csak annyit mondott, hogy német politikusok elég gyakran kerülnek be a jelöltek közé. Utoljára Nobel-békedíjat német politikus Willy Brandt szociáldemokrata kancellár személyében kapott 1971-ben.
A német szociáldemokraták három évvel ezelőtti szoros választási győzelmét annak tulajdonítják, hogy Schröder elhatárolódott az amerikaiak Irak-politikájától, illetve hogy a 2002 nyarán pusztító elbai árvíz elleni küzdelem élére állt. Kedden Berlinben bejelentették, hogy Schröder ellátogat a mostani bajorországi árvíz színhelyére.
Franz Müntefering, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke közvetve megerősítette a jelölés hírét, mondván: ha Schröder kapná a díjat, Irak-politikája nyerne elismerést. A szociáldemokratáktól balra álló, a nevét Baloldali Pártra változtató Demokratikus Szocializmus Pártjának (PDS) elnöke, Lothar Bisky is pozitívan reagált a hírre: "Schröder valami nagyot cselekedett. Távol tartotta Németországot az iraki háborútól. Ezt értékelni kellene" - mondta Bisky egy lapnak.
A Nobel-békedíj idei jelöltjei közé tartozik Colin Powell volt amerikai külügyminiszter, Viktor Juscsenko ukrán elnök, Bono és Bob Geldof a rockszakmából, valamint Vej Csing-seng (Wei Jingsheng) kínai polgárjogi aktivista.
(MTI)