"Cindy, az én nevemben ne szóljál!"

George Bush amerikai elnök politikáját támogató karaván indult el kedden Kaliforniából a texasi Crawfordba, ahol az elnök birtokának közelében az iraki háború ellen tiltakozó tüntetők táboroznak.

A crawfordi megmozdulást egy Irakban megölt amerikai katona anyja, a 48 éves kaliforniai Cindy Sheehan indította el, aki augusztus 6-án sátrat vert az út mentén, hogy személyesen találkozzon a szabadságát texasi birtokán töltő elnökkel, és elmondja véleményét a háború értelmetlenségéről. 

A kaliforniai ellentüntetők karavánjának a jelszava: "Cindy, az én nevemben ne szóljál!" Több kaliforniai várost fel akarnak keresni, mielőtt Crawfordba veszik az irányt, hogy ott csatlakozzanak a nemrég "Isten áldja elnökünket" transzparenssel ugyancsak tábort létesítő ellentüntetőkhöz. A karaván harminctagú, de arra számítanak, hogy útközben sokan beállnak közéjük. 

A menetoszlop megállt Vacaville városkában is, ahol Cindy Sheehan él, de jelenlétük nem váltott ki különösebb izgalmat. Sacramentóban viszont heves szócsatába keveredtek háborúellenes tüntetőkkel, akik kórusban a katonák hazahozatalát követelték, a karaván néhány tagja viszont egyebek közt lekommunistázta őket. 

Cindy Sheehan jelenleg nem tartózkodik Crawfordban, mivel néhány napja Los Angelesbe utazott, ahol szívrohammal kórházba szállították 74 éves anyját. Követőinek megígérte, hogy mihamarabb visszatér a tüntetők táborába.

Bush nem áll szóba Cindyvel 

George Bush elnök szerint az Egyesült Államokat gyengítené, ha most kivonnák az amerikai csapatokat Irakból, amint azt a crawfordi tiltakozók táborát elindító Cindy Sheehan és mások követelik. Az elnök kedden nyilatkozott a sajtónak Idaho államban, ahol szerdán beszédet mond az iraki háborúval szemben egyre kétkedőbb amerikai közvélemény meggyőzése érdekében.

Riporterek kérdésére válaszolva Bush egyértelműen jelezte, hogy nem fog szóba állni Cindy Sheehan asszonnyal, egy Irakban elesett amerikai katona anyjával, aki augusztus 6-án sátrat vert az elnök crawfordi birtokához vezető út mentén, hogy személyesen találkozzon vele, s elmondja neki: értelmetlennek tartja a háború folytatását. Bush kijelentette, hogy két munkatársa már beszélt az asszonnyal. "Elmondta a véleményét, amivel én nem értek egyet" - mondta az elnök. Hozzátette, hogy Cindy Sheehannek azonban joga van tüntetni, s megérti a fájdalmát.

Az elnök, aki a keddi napot az idahói Donelly üdülőhelyen töltötte, Irakról szólva hangoztatta, hogy diktatúra évtizedei után nem könnyű megállapodni az alkotmányról. Elmondta, hogy telefonon rendszeresen tájékoztatást kap Condoleezza Rice külügyminisztertől, aki arról biztosította őt, hogy Irakban szavatolni fogják a nők jogait. Bush elnök hangoztatta, hogy kibontakozóban van a demokrácia Irakban, a demokratikus alkotmány pedig fontos változást jelent majd a Közel-Kelet egész térségében.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.