Vadkacsák a madárinfluenza-vírus fő terjesztői
A tanulmány szerzői szerint a vadkacsák gondos járványügyi ellenőrzése segíthet a veszélyes vírusok azonosításában és a védőoltás kidolgozásában.
A madárinfluenza H5N1 vírusa több tucat emberéletet követelt Délkelet-Ázsiában és már Oroszországra is átterjedt. Az orvosok attól tartanak, hogy a vírus emberről emberre terjedő mutációjának létrejöttével járvány alakulhat ki, amely beláthatatlan következményekkel járna.
Kazahsztáni falvakban ütötte fel a fejét a madárinfluenza
Hét észak-kazahsztáni faluban robbant ki az emberre is veszélyes madárinfluenza fertőzés, amely nyugati irányban terjed - közölte a mezőgazdasági minisztérium. A H5N1-es vírusváltozatot kimutatták mind a hét faluban, továbbá, hogy a vándormadarak költözése miatt már a Kaszpi-tenger és az urali-kaszpi medence is a veszélyzónába került.
Oroszországból terjedt át a járvány Kazahsztánba, és váltott ki félelmet Európában is. A H5N1-es vírusnak több mint 50 ember esett áldozatául Ázsiában 2003 óta. Több mint 130 ezer szárnyast irtottak ki Oroszországban, hogy a további terjedésnek elejét vegyék, emellett több mint 11 ezer madár pusztult el a fertőzésben.
Magyarország készül rá
Európában egyelőre nem születtek átfogó intézkedések, bár a WHO figyelmeztetést tett közzé, miszerint világméretű járvány fenyegetheti az emberiséget. Hollandiában valamennyi szárnyas zárt helyen történő tartását rendelték el. Az Európai Bizottság hétfőn közölte, hogy egyelőre nem látja szükségét további intézkedéseknek.
Magyarországon elkészült a madárinfluenza elleni oltóanyag – jelentette be hétfőn az országos tiszti főorvos. 150 emberen próbálják ki a madárinfluenza elleni vakcina hatékonyságát - közölte ma Ritoók Emese, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szóvivője. A sikeres állatkísérletek már befejeződtek.
Ha sikeresek lesznek a kísérletek, és ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelzi, hogy emberről emberre is terjedni kezdett a betegség, akkor elkezdik nagyobb mennyiségben gyártani a vakcinát.
(forrás: MTI)