Esett, esik, esni fog
Ezúttal elsősorban Veszprém, Somogy és Zala megyében okozott károkat a szokatlanul nagy csapadékmennyiség - mondta Batiz András kormányszóvivő tegnap. Dobson Tibor katasztrófavédelmi szóvivő tájékoztatása szerint több mint félezer esetben kellett riasztani a tűzoltókat az esőkárok miatt. Kilenc vízügyi igazgatóság területén van belvízvédelmi készültség, az elöntött földterületek nagysága összesen 17 ezer hektár.
A legdrámaibb helyzet talán Veszprém megyében alakult ki: ötös fokozatú riasztást rendeltek el hétfőre virradóra a megyei tűzoltóknál. Bakonybélen és Bándon a patakok kiléptek medrükből és lakóházakat is elöntöttek. Számos riasztás érkezett Pápa, Ajka, Tapolca környékéről, valamint Balatonkeneséről, Balatonfűzfőről és Badacsonytomajról. A megyében mintegy száz helyszínen dolgoztak a tűzoltók. A legnagyobb károkat a Gerence-patak partján fekvő Bakonybélen okozta a hétfő hajnali vihar. Baky György polgármester elmondta: a hegyekből leömlő esővíz földuzzasztotta a patakot, s az két utcát elöntött. Hatvan házba tört be a víz, szerencsére a legtöbb helyen a lakóteret nem érte el. A teljesen elöntött házak közül háromból ki kellett költöztetni a lakókat. A küzdelem tegnap délutánra vált valamivel könnyebbé - a Gerence visszahúzódott, így az elöntött részekről át lehetett emelni a vizet a mederbe. A megyei ÁNTSZ a fertőzésveszély miatt megtiltotta a csapvíz fogyasztását, a bakonybéliek néhány napig csak lajtos kocsikból juthatnak ivóvízhez.
Csak a szerencsének köszönhető, hogy nem történt tömegkatasztrófa, amikor hétfőre virradóan egy tehervonat alatt beomlott a vasúti pálya Veszprém és Herend között. A vaslemezeket szállító szerelvény vezetője későn vette észre, hogy az esővíz alámosta a töltést, amelyről tíz vagon csúszott le, a rakomány pedig szétszóródott a sínek mellett. A pálya helyreállítása akár napokig is eltarthat. A Zalaegerszeg és a főváros között közlekedő InterCity-járatokat a Balaton északi partjára terelték, a többi vonat helyett autóbuszok közlekednek.
Vasárnap este óta kilencven milliméter csapadék zúdult Kaposvárra és közvetlen környékére, ez a mennyiség ötven éve nem tapasztalt mértékben duzzasztotta meg a Kapos vízszintjét. Az éjjel öt lakóházból költöztették ki a családokat. Az esőzés következtében hétfő délelőtt a Kapos már mintegy száz lakóházat veszélyeztetett. A tűzoltók homokzsákokkal védekeztek, sikeresen. A délután folyamán Tolna megyében is emelkedett a Kapos vízszintje - harmadfokú készültséget rendeltek el a dombóvári és a kurdi szakaszon. Győr-Moson-Sopron megyében is pincéket, áruházakat, családi házak alagsorait öntötte el a víz hétfőre virradóra. Harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Rába szentgotthárdi szakaszán. A Szentgotthárd és Körmend közötti szakaszon jelentős elöntésekre kell számítani, de lakott területet nem fenyeget az áradás.
Tegnap a kora esti órákban óriási zivatar tombolt Tolnában, a víz szinte elöntötte az egész megyét. Kakasdnál járhatatlanná vált a 6-os út. A Kölesd és Szekszárd közötti út nagy részen leszakadt, sőt, egy hidat is elvitt a víz. Kistormás és Varsád víz alá került, Tamásinál pedig kilépett medréből a Koppány. Lapzártánkkor mindenütt megfeszített erővel dolgoztak a tűzoltók és a civilek.
Milliárdos károk az időjárás miatt Mintegy négymilliárd forint meteorológiai lakáskárra számítanak idén a magyarországi lakásbiztosítási piac szereplői az elmúlt napok esőzéseit követően. Az MTI tudósítása szerint a hazai lakásbiztosítási piac mintegy felét birtokló Aegon az elmúlt két hét esőzése nyomán várhatóan félmilliárd forintot fizet ki, az év végéig további egymilliárd forinttal számolnak. A nem végleges adatok szerint eddig mintegy húszezer bejelentés érkezett, amelyek értéke mintegy hárommilliárd forintra tehető - mondta lapunknak Sipos József, az Allianz Hungária Biztosító Rt. kommunikációs igazgatója. Ezek döntő többsége ingatlankár, több mint egymilliárd forint értékben. A másik nagy kategória a vállalkozások kára. (Hírösszefoglalónk)