Az államfő és az új jogi lehetőségek

Sólyom László államfő nem kívánja részletezni, milyen megoldást talált a kettős állampolgárságra, de örül a témában indult közös gondolkodásnak.

"Fájdalmasan félresiklottnak" nevezte Sólyom László ünnepi beszédében a határon túli magyarok állampolgárságának ügyét. Az államfő szerint léteznek "olyan jogi újdonságok, amelyek arra figyelemmel is születtek, hogy a magyarság határokkal van szétszabdalva. Például ilyenek az anyaország jogai határon túli nemzetrészei azonosságának fenntartásában, amely máris a nemzetközi elismerés útján van (...)"

Megkeresésünkre Sólyom László nem kívánta bővebben kifejteni az elhangzottakat. "Legközelebb akkor fogok megszólalni a felvetett témákban, ha érdemi mondanivalóm lesz" - közölte a köztársasági elnök.

Valki László egyelőre nem tudja elképzelni, milyen jogi lépésekre gondolhatott az államfő. A nemzetközi jogász szerint a magyarság jogait európai szinten senki nem vonja kétségbe. Ugyanakkor szerinte koherenciazavar, ha Sólyom egyszerre beszél már meglévő jogi újdonságokról, illetve új megoldásokról.

A köztársasági elnök tagja volt a Velencei Bizottságnak, amely egykoron vizsgálta a státustörvényt. Ezért Martonyi János szerint arról lehet szó, hogy Sólyom László a megszorításokkal ugyan, de legitimitásában elismert státustörvényt szeretné a lehető legmélyebben kiaknázni a határon túliak érdekében. Azt ugyanis a testület is elfogadta, hogy lehetséges kedvezményeket adni akkor is, ha más államok polgárairól van szó. Az Orbán-kormány külügyminisztere szerint ez nem azonos az állampolgárság megadásával, és nem köthető össze területi követelésekkel. Martonyi közölte: mindez nem zárja ki azt, hogy az állampolgárság terén ne keressünk új megoldásokat.

Hasonlóképpen értékeli az államfő gondolatait Avarkeszi Dezső is. A határon túli magyarok ügyével foglalkozó kormánybiztos azt mondta: a kedvezménytörvény és a Szülőföld Alap-törvény megfelelő háttér a további segítség tervezésére. A kabinet számára olyan javaslat készül, amely tartalommal töltené meg az anyaország és a határon túliak kapcsolatát, és az érzelmi azonosulást is erősítené.

A körkérdés végén ismét megkérdeztük Sólyom Lászlót, aki nem kommentálta a nyilatkozatokat, de örömét fejezte ki, hogy zajlik a közös gondolkodás e nemzetstratégiai kérdésben.

-------------------------------------------------------

Bocsánatkérésre szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és a "hozzá hasonló politikusokat" Tőkés László református püspök, mert a kettős állampolgárság ellen mozgósítottak. Tőkés emlékeztetve Sólyom László szavaira, akit "lélekben tizenötmillió magyar államelnökének" nevezett, kijelentette: lehetséges a kettős állampolgárság, a határon túli magyarok igénylik ezt, a kérdést pedig rendezni kell. (MTI)

Gyurcsány egyetért az elnökkel

A miniszterelnök egyetért a köztársasági elnökkel abban, hogy Magyarország középhatalom Európában - mondta Batiz András. Ugyanakkor tudni kell, hogy a középhatalmi státus nem területi nagyságból, hanem a gazdaság erejéből következhet. Gyurcsány Ferenc abban is egyetért az államfővel, hogy a kettős állampolgárság ügye félresiklott. A kormány ezért határozta meg a nemzeti felelősség öt pontját. A kabinet dolgozik a beutazás könnyítésén, egy új közjogi státus megteremtésén, és támogatja a határon túli magyarok autonómiatörekvését is - jelentette ki a szóvivő.

Sólyom László új jogi megoldásokról szólt ünnepi beszédében, de  továbbiakat ezekrõl nem közöl
Sólyom László új jogi megoldásokról szólt ünnepi beszédében, de továbbiakat ezekrõl nem közöl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.