Zsúfolásig telt, felújításra váró menhely

A szemtanúk előtt elkövetett állatkínzás ritkább, amióta ez bűncselekménynek számít, de a tanyákon, elhagyott helyeken továbbra is gyakran előfordul. Ezt bizonyítja több Tolna megyei eset is.

Szakályon egy férfi egy húszméteres kútba dobta Maci nevű szibériai farkasölő kutyáját. Az állat csak a véletlennek köszönhette, hogy a hosszú éhezés ellenére túlélte a borzalmakat. Néhány napja egy másik férfi egy félméteres lánc végére kötve egyszerűen sorsára hagyta régi családi házának udvarán a kutyáját, amikor Andráspusztáról egy másik településre költözött. Az eb - étlen-szomjan maradva - elpusztult.

Fiáth Szilvia, az állatkínzás bűncselekménnyé nyilvánításáról szóló törvénymódosítást kezdeményező Tolna megyei állatvédők elnöke úgy véli, a büntetések nem kellően elrettentők. Számos európai országban - így Angliában, Németországban - sokkal szigorúbban torolják meg a brutális bántalmazást. A magyar jogszabály szerint az állatkínzó kényszermunkára, pénzbüntetésre vagy két év szabadságvesztésre ítélhető. Ez utóbbi nagyon ritka. Ráadásul arra egyáltalán nem volt példa, hogy valakit az állat elhagyása miatt ítéltek volna el, noha ez is bűncselekmény. Fiáth Szilvia szerint különösen a nyári időszakban okoz gondot, hogy többen kiteszik kutyájukat, különösen a kölyköket, többnyire azért, mert nem találnak gazdát számukra. A szekszárdi menhely emiatt már zsúfolásig megtelt, s helyzetét tovább nehezíti, hogy a nagy esőzések miatt be is áznak, a felújításra pedig nincs pénz.

Fiáth Szilvia szerint egy kis odafigyeléssel sok állat sorsa könnyebb lehetne. Ha például a tulajdonos ivartalanítaná nőstény kutyáját, nem kellene a kölyköket az utcára tenni. Felhívta a figyelmet arra is, a kis kedvencek a nyaraló gazdák távolléte alatt gyakran elkóborolnak. Ilyenkor célszerű őket először a menhelyen keresni. Sokan ugyanis annak ellenére nem ezt teszik, hogy a kutyák többsége előbb-utóbb itt köt ki.

A Tolna megyei állatvédők elnöke hangsúlyozta: meglepve vették tudomásul, hogy még mindig csupán rongálásnak minősül, ha egy vadász az erdőben úgynevezett kilövéssel úgy pusztít el egy kutyát, hogy valójában az állat nem üldöz semmilyen vadat. Hozzátette: szeretnék, ha ez is bűncselekmény lenne. Már meg is kerestek néhány politikust, akik ígéretet tettek arra, hogy a parlament őszi ülésszakán foglalkoznak a kérdéssel. Az alapítvány elnöke egyébként mindenkit arra buzdít, segítsen az állatkínzás megakadályozásában. Ha valaki nem szívesen tesz személyesen bejelentést a rendőrségen, a telefontanút név nélkül is igénybe veheti a 06-80-555-111-es számon.

Lesz-e gazdája?
Lesz-e gazdája?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.