Bibó és Erdei vonzásában

1960 őszétől nagy feltűnést keltettek egy fiatal adjunktus filozófiai előadásai az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Az akkor harmincesztendős Huszár Tibort már híre is megelőzte.

Tudni lehetett, hogy 1956-ban vezetőségi tagja volt a Petőfi Körnek, ezért éveken át középiskolában kellett tanítania. Kurzusainak népszerűségét azonban a hírnév csak megelőlegezte. Hogy Huszár gyakran kapott tapsot hallgatóitól, az annak köszönhető, hogy kiváló előadó volt. Máig az. Ezen túl nagyformátumú tudományszervező, tudós és közéleti ember.

1963-tól 1990-ig tagja volt a Valóság című folyóirat szerkesztőségének, ilyen minőségében is meghatározó alakja lett a Kádár-korszak szellemi életének. Óriási energiát fordított a szociológia tudományának magyarországi elismertetésére, egyetemi oktatásának legalizálására, megszervezésére. 1969-től 1983-ig a szociológiai tanszéket, 1983-tól 1992-ig a Szociológiai és Szociálpolitikai Intézetet vezette az ELTE-n. 1992-ben "leadta" az intézetvezetést, 2000-ig professzorként tanított.

Tudományos munkásságának témáit felsorolni sem egyszerű. Foglalkozott értelmiségtörténettel és értelmiségszociológiával, tudásszociológiával és a magyar szociológia történetével, érték- és erkölcsszociológiával, államszociológiával, az államszocializmus politikai rendszerének működésével. E diszciplínák művelése adott alkalmat, illetve lehetőséget Huszár számára, hogy a szélesebb értelmiségi közönség érdeklődésére számot tartó munkáit megírja. Az 1970-es évek második felében készített interjúkat a nyugati magyar emigráció kiemelkedő személyiségeivel: Cs. Szabó Lászlóval, Fejtő Ferenccel, Kovács Imrével, Gombos Gyulával és Nagy Ferenccel. Ugyanebben az időben születtek Bibó Istvánnal folytatott beszélgetései. A magyar progresszió számára eminensen fontos két alakja, Bibó István és Erdei Ferenc életművének kutatásában és megismertetésében kiemelkedő szerepet vállalt. Az ő szerkesztésében jelentek meg 1986-ban Bibó István válogatott tanulmányai. Részt vett abban az igen magas színvonalú tudományos ismeretterjesztésben is, amit a Magyar Rádió és a Magyar Televízió végzett a Dunánál, illetve a Gólyavári esték című sorozatokkal. 1982 óta tagja a Magyar Tudományos Akadémiának.

A rendszerváltás idején megpróbálkozott a politikai pályával: 1990 májusától szeptemberig az MSZP parlamenti képviselője volt. Ezután egy rendkívül termékeny tudományos életszakasz kezdődött Huszár Tibor életében. Egyebek között megjelentette angolul Erdei Ferenc válogatott írásait, könyvet írt az 1968-as prágai tavaszról. Kétségtelen, hogy Huszár legnagyobb érdeklődést kiváltó műve Kádár Jánosról szóló biográfiája volt, amelynek első kötete 2001-ben, a második 2003-ban jelent meg. Az első kötetről nem akármilyen recenzens írt a Magyar Tudományban, az MTA folyóiratában. Vekerdi László, a megvesztegethetetlen kritikus méltatása szerint: "Huszár könyvének egyik nagy érdeme, hogy sohasem hivatkozik tényekre. Jegyzőkönyvekre, jelentésekre, levéltári jelzetekre, magánlevelekre, kéziratos és nyomtatott emlékezésekre, egyéb mendemondákra, közhiedelmekre, legendákra, a témájával bármilyen szálon összefüggő másodlagos irodalomra hivatkozik... és az olvasóra bízza a döntést. Az elfogulatlan olvasóra." A Kádár-biográfia második kötete hasonló elismeréseket kapott. A két kötet megjelenése közben, 2002-ben Huszár vaskos könyvben adott ki válogatást Kedves, jó Kádár elvtárs címen a néhai pártfőtitkár levelezéséből. E munkák értékét nehéz túlbecsülni, ha tudjuk, hogy történeti irodalmunk máig nélkülözi a Horthy Miklós-életrajzot.

Huszár azonban nem pihen. Beszélgetések Nyers Rezsővel címmel interjúkötetet jelentetett meg 2004-ben, amely nélkülözhetetlen forrásmunka a Kádár-korszak megértéséhez. Idén pedig Találkozások címmel adta ki a jeles magyar emigránsokkal készített interjúit.

Az 1930. augusztus 20-án született Huszár Tibor most hetvenöt éves. Az életet figyelő, eleven szellemű gondolkodó, aki egy nemrég adott interjújában sokadszor hívta fel a figyelmet a bibói gondolat mai érvényességére: "1945 és 1948 között, amikor a maihoz hasonlóképp hiszterizált légkör uralkodott, a bal- és a jobboldal között süketek párbeszéde folyt, Bibó a kiegyezés lehetőségét kereste. Gyakran rásütötték, hogy utópista, ábrándozó. 1989-ben mégis megtörtént a kiegyezés: a békés átmenet a bibói gondolat igazolása volt. A mai politikai hisztériák nem csak a pártok hisztériái. Arról tanúskodnak, hogy a Bibó által felvázolt csapdák sora, a kompromisszumkészség hiánya, a fejetlenség milyen mélyen gyökerezik a magyar társadalomban. A leggyakrabban idézett Bibó-gondolat: »Demokrata az, aki nem fél.« Ez önmagában értelmetlen, minden emberben vannak félelmek. Az idézetet folytatni kell: demokrata az, aki nem fél a másságtól, az ellenvéleménytől."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.