Magyarok a kölni találkozón
A társadalom változhat, de a vallási-erkölcsi értékek maradjanak állandóak - érvelnek.
"Fantasztikus érzés, hogy a világ minden tájáról több százezer fiatal ugyanazért gyűlt öszsze most Kölnben, hogy a kulturális, nyelvi, egyéb különbségek ellenére létezik köztünk egy közös szellemiség. A nagy kavalkádban pedig nagyon jó érzés látni a magyar zászlót" - mondta lapunknak a 19 éves budapesti Héjj Balázs. A fiatalember azzal a céllal érkezett, hogy feltöltődjön, megerősítse a hitét, és így főként a világtalálkozó vallási programjai érintik meg. "Manapság rengeteg a depressziós és céltalan fiatal, ezzel szemben a vallás kiegyensúlyozottságot és boldogságot nyújt. Szerintem sok fiatal számára példa, ahogy mi élünk, hogy céljaink vannak, és hogy a hitnek köszönhetően a problémáinkat is könnyebben tudjuk feldolgozni. Szó sincs róla, hogy az egyház eltávolodott volna a fiataloktól, Köln éppen ennek az ellenkezőjét bizonyítja."
Héjj Balázs arra számít, hogy XVI. Benedek pápa folytatni fogja II. János Pál politikáját, vagyis erősíti és integrálja az egyházon belüli mozgalmakat, elősegíti a vallások közti párbeszédet, de az egyházzal szemben sokat hangoztatott kritikákat (cölibátus, szexualitás kérdése, fogamzásgátlás, nők szerepe stb.) szerinte a hívők többsége nem érzi igazán mérvadónak.
A 24 éves Ernyei Áron önkéntesként is rész vesz a programok szervezésében, és fantasztikusnak tartja a Kölnben és környékén uralkodó hangulatot. "Ez már nem is fesztivál, inkább tömegmegmozdulás, az előrejelzések szerint a hét végére már egymillió embert várunk. A nyitómisén, Bonnban valóságos zászlóerdő volt a stadionban; ilyenkor érdekes megfigyelni, hogyan éli meg katolikus mivoltát egy magyar, egy osztrák egy brit vagy egy afrikai. Első ránézésre hihetetlenül sokszínűek vagyunk, más a zenénk, az öltözködésünk, egy afrikai fiatal túláradó lelkesedése szinte kiáltó ellentétben áll a magyarok visszafogottságával, de a lényeg, a hitünk mégis ugyanaz. Nyelvi problémák sincsenek, a misék nagy része ugyan németül vagy angolul hangzik el, de három euróért kapható egy kis FM-rádió, amelynek a hullámhosszán a különböző nagy világnyelvekre fordítják az elhangzottakat" - ad betekintést a technikai részletekbe is a magyar fiatalember.
Ernyei Áron szerint a kritikákkal ellentétben a katolikus egyház igenis modernizálja magát, ennek egyik úttörője volt II. János Pál pápa, de a hit terén nem szabad kompromisszumokat kötni. "Az egyház igazodik a társadalmi változásokhoz, de az értékek és az erkölcsi törvények maradjanak állandók" - válaszolja arra a kérdésre, hogy a fiatalokat nem távolítja-e el az egyháztól (mint ahogy számos német kritikus épp a napokban mutatott rá) például a szexualitás és a fogamzásgátlás kérdésében elfoglalt merev álláspont. "A tízparancsolatból miért pont a hatodikat adjuk fel? Vagy legközelebb a hazugság, vagy a lopás is bocsánatos bűnné válik? Senki sem állítja, hogy könnyű betartani ezeket a törvényeket, és tudom, hogy sokakat éppen ez tart távol az egyháztól, de szerintem egy ilyen kompromisszum után már nem ugyanarról az intézményről beszélnénk. Nem csoda, hogy ezzel a témával kapcsolatban mindenki nagyon óvatos."