Bulgária nem fizet "vérdíjat" az ápolónőkért
Az ajánlatot Mohammed Závi, Líbia londoni nagykövete ismertette Tripoliban akkreditált brit és amerikai diplomatákkal. Líbiai illetékesek szerint ha Szófia a muzulmán szokásjogban dijának (vérdíj) nevezett jóvátételt ajánl fel, és a családok elfogadják azt, enyhíthetők a halálos ítéletek.
"Az áldozatok hozzátartozóinak fizetett esetleges kártérítés humanitárius kérdés, amit semmi esetre sem szabad összekapcsolni a bolgár egészségügyi dolgozók bűnösségének kérdésével" - mondta csütörtökön Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter. Mint elmondta, "az egyik lehetséges lépés, amit Bulgária tehet, valóban az, hogy emberbaráti segítséget nyújt. Ezt azonban nem nevezhetjük "jóvátétel megfizetésének", mert ezzel Bulgária és a bolgár ápolók elismernék bűnösségüket".
A líbiai legfelsőbb bíróság novemberben dönt a halálra ítélt öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos fellebbezése ügyében. Az ápolónők és az orvos, akiket a líbiai bíróság bűnösnek talált több mint 400 gyermeknek egy bengázi kórházban HIV-vírussal történt megfertőzésében, nem győzik hangoztatni, hogy ártatlanok, és az egyetlen bizonyíték ellenük a kínzással kicsikart vallomás volt. A 426, AIDS-vírussal fertőzött gyermek közül legkevesebb negyven meghalt.
Nemzetközi megfigyelők meg vannak győződve arról, hogy a vádak koholtak, a vallomásokat pedig kínzással kényszerítették ki a terheltekből.
Líbiai illetékesek szerint a Lockerbie fölött felrobbantott repülőgép és a tiltott fegyverek ügyében Londonnal és Washingtonnal tárgyaló Závi bevonása az ügybe arról tanúskodik, hogy Tripoli a vitás kérdés megoldásra törekszik.
(MTI)