Kínai-orosz hadgyakorlat a Távol-Keleten
A Békeküldetés 2005 fedőnevű manőver alkalmával India, Irán, Pakisztán és Mongólia megfigyelőkkel képviselteti magát Kínában. A gyakorlaton a lebonyolítási terv szerint összesen tízezer orosz és kínai katona vonul be az ENSZ megbízásából egy képzeletbeli harmadik országba, hogy véget vessen ott fellángoló etnikai viszálynak, és lesújtson a terrorizmusra.
Gyakorolják továbbá a kétéltű járművekkel való partraszállást, a tengeralattjárók elleni hadviselést, s Oroszország stratégiai bombázókat is bevet. Az amerikai sajtó hírszerzési és védelmi szakértőket idézve különösnek tartja, hogy az Egyesült Államok nem kapott meghívást a manőverek megfigyelésére, és arra következtet, hogy a manőverek arra akarják figyelmeztetni Washingtont, hogy csökkentse közép-ázsiai bázisait és általában ázsiai katonai jelenlétét.
A The Washington Times című konzervatív napilap szerint a terrorizmusra való utalás a hadgyakorlatok rendezői részéről megfelel annak a kínai szóhasználatnak, amely a fogalmat a szeparatizmusra is kiterjesztve értelmezi, vagyis ily módon a manőverek a Pekingben szakadár tartománynak tekintett Tajvan mellett elkötelezett Amerikai ellen irányul.
(MTI)