Gyurcsány: ma az együttműködéshez kell bátorság

A miniszterelnök jelenlétében írt alá közös nyilatkozatot Magyarország gazdaságpolitikai céljairól Kóka János gazdasági miniszter kezdeményezésére a két kormánypárt és az MDF parlamenti frakcióvezetője csütörtökön az Országházban.

A 12 pontos nyilatkozat az elkövetkezendő évtizedben követendő gazdaságpolitikai alapelvként célul tűzi ki a versenyképesség javítását, a maastrichti kritériumok teljesítését, az állami  bürokrácia csökkentését, a közlekedési infrastruktúra fejlesztését,  az adó- és járulékrendszer tervszerű átalakítását, az oktatás színvonalának emelését, a külföldi működőtőke-befektetések ösztönzését, a foglalkoztatási ráta hét százalékpontos emelését 10  éven belül, a kutatás és a fejlesztés ösztönzését, valamint offenzív  politika folytatását az EU-ban, a magyar érdekek érvényesülése érdekében.

Kóka János bejelentette: a következő kormányülésen kezdeményezni fogja, hogy a kabinet nyújtson be határozati javaslatot a parlamentnek, amellyel a négy párt szavazataival a  törvényhozásban is szentesíthetné a közös gazdaságpolitikai célokat.

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője augusztus 10-én nyílt levélben jelezte: pártja semmi értelmét nem látja annak, "hogy egy olyan semmitmondó nyilatkozatot írjon alá, amit a kormány nyilvánvalóan kampánycélokra kíván felhasználni, miközben - az  elmúlt három év tapasztalatai legalábbis ezt mutatják - a benne foglaltakat egy pillanatig sem gondolja komolyan".

A gazdasági tárca vezetője korábban kijelentette: a dokumentum célja, hogy politikai ciklusoktól függetlenül együttműködés alakuljon ki a gazdaságpolitika alapvető céljairól, a  polgárok életminőségének javítása érdekében.

Gyurcsány: a cirkusz politikája helyett a méltányos partnerség politikája

Az eseményen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úgy fogalmazott: Magyarországon sokáig ahhoz kellett bátorság, hogy valaki azt mondja, mivel nem ért egyet, mostanában ezzel szemben olyan időszakot élünk, amelyben bátorság az együttműködéshez kell. Megítélése szerint a résztvevők által aláírt dokumentum olyan, a magyar gazdaság hosszú távú, átfogó céljaira vonatkozó javaslatokat fogalmaz meg, amelyekkel mindenki egyetérthet. Mint mondta, némileg meg van lepve, hogy még ebben sem sikerült mind a négy parlamenti pártnak konszenzusra jutnia, de annak örül, hogy háromnak legalább sikerült megállapodnia.

A kormányfő szerint nem szabad megelégedni azzal, hogy hárompárti egyezség született, folytatni kell a konzultációkat.

Gyurcsány Ferenc leszögezte: nem önmagáért való a gazdaságról való elmélkedés, nem önmagáért kell örülni egy-egy jó gazdasági mutatónak, hanem azért, mert a jól működő gazdaság teremt több munkahelyet, magasabb jövedelmi lehetőségeket. "Van ebben közös felelősség. A cirkusz politikája helyett a méltányos partnerség és együttműködés politikáját kell folytatni" - mondta. Kijelentette: most, amikor sikerült megteremteni az árstabilitást, javult a külkereskedelmi egyensúly és négy százalék körüli a növekedés, még egy fontos feladat van, az, hogy az államháztartás dolgaiban legyen kellő bátorság következetesnek lenni.

Olyan költségvetést fogunk az idei évben teljesíteni és a következő évre előterjeszteni, amely okos egyensúlyt tud tartani két szempont között: hogy Magyarország lakossága mennyi adóval, illetve járulékkal kíván hozzájárulni a közöshöz, és hogyan lehet ebből a  legigazságosabban közös céljainkat finanszírozni - zárta nyilatkozatát Gyurcsány Ferenc.

Kóka: gyorsító lépés

Kóka János a 12 pontos nyilatkozat aláírása előtt arról beszélt: annak érdekében, hogy Magyarország elinduljon a "XXI. századi európai sikertörténet felé vezető úton", szükség van a  mostani növekedést a továbbiakban is alátámasztó, lehetőség szerint tovább gyorsító lépésekre. Egyetlen ilyen lépést, azt hiszem a politikai paletta valamennyi oldalán azonosíthattunk, ez pedig valamiféle minimális politikai konszenzus keresésének a szükségessége - fogalmazott a tárcavezető, aki szerint fel kell tudni mutatni a befektetőknek egy olyan gazdaságpolitikát, amely nem politikai ciklusokhoz kötődik. Szimbolikusnak nevezte, hogy a dokumentumot három párt aláírta, hiszen a "politikai oldaliságot áttörő" anyag aláírására van  lehetőség. Hozzátette: szeretné, ha Orbán Viktor Fidesz-elnök meggondolná magát, és pártja csatlakozna a nyilatkozathoz.

Lendvai: garancia a befektetőknek

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető - mint mondta - jó  szívvel írta alá a dokumentumot, hiszen az egyfajta garancialevél a  befektetőknek arról, hogy a magyar politikában van szándék a kiszámítható gazdaságpolitikára, ugyanakkor garancialevél a magyar  társadalomnak is a foglalkoztatás bővítésére, a kutatási, fejlesztési kiadások növelésére, illetve a közszolgáltatások javítására vonatkozó közös szándékról. Reményét fejezte ki, hogy a parlamenti vitát megelőzően létrejön egy Fidesz-Fidesz megállapodás gazdaságpolitikai kérdésekben és akkor a nyilatkozat négypárti megállapodássá válik.

Herényi: nemzeti minimum

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője közölte: a nyilatkozat egybeesik a Dávid Ibolya MDF-elnök által korábban megfogalmazott, nemzeti minimumkeresésre vonatkozó programmal, és biztonságot jelent a gazdasági szereplők számára. Bejelentette, hogy pártja hasonló, közös nyilatkozatra vonatkozó kezdeményezést tesz a családpolitika, demográfia, népesedéspolitika  területén.

Kuncze: a következő generációkért viselt felelősség

Kuncze Gábor SZDSZ-es pártelnök-frakcióvezető azt hangoztatta, hogy a gazdaság helyzetével kapcsolatos viták egy része a mának, ez a nyilatkozat ugyanakkor a jövőnek, a befektetőknek és a következő  generációknak szól. Ez kis lépés nekünk, de nagy lépést jelenthet az utánunk következő generációknak - fogalmazott, hozzátéve: az anyagban  foglaltak jobb életet teremtenek a polgároknak.

A Fidesz nem ír alá "kampányízű nyilatkozatot"

A Fidesz azért nem írta alá a gazdaságpolitikai nyilatkozatot, mert álláspontja szerint kampányízű nyilatkozatok nem pótolják az aktív, tudatos gazdaságpolitikai lépéseket - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt gazdasági kabinetvezetője. Ugyanakkor hozzátette: a Fidesz minden értelmes vitában hajlandó részt venni. Közölte: hiteltelennek érzik a nyilatkozat aláírását, hiszen a konkrét lépések ezzel ellentétes irányban haladnak.
Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz eddig kétszer írt alá négypárti nyilatkozatot, 2002 szeptemberében és 2003 februárjában. A politikus az első nyilatkozatból idézve azt mondta, az abban megfogalmazott célokból lényegében semmi sem valósult meg. Hangsúlyozta: ma a kormánynak nincs tudatos, végiggondolt  gazdaságpolitika stratégiája, ezt azonban nem lehet nyilatkozatokkal pótolni.

Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese erről azt mondta: sajnálatos, hogy "a szavakban időnként együttműködést színlelő" Fidesz most sem jutott el a cselekvésig, és anélkül utasította el a nyilatkozat aláírását, hogy bármilyen ellenvetése lett volna a megfogalmazott célokkal szemben. Kovács Tibor közölte: láthatóan bajban van a Fidesz, mert a  mindent tagadás és elutasítás politikája már nem hoz eredményt, és helyette nincs más javaslatuk.

Az MDF közös népesedéspolitikai nyilatkozatot javasol

A magyar családok helyzetének javításáról és a népesedéspolitikáról  kezdeményezi négypárti nyilatkozat elfogadását az MDF - közölte Herényi Károly, a párt frakcióvezetője. A nyilatkozat egy hosszú távú program kidolgozását kezdeményezné a magyar népességfogyás megállítására, illetve a tendencia megfordítására - mondta Herényi Károly. Hozzátette: ehhez a magyar családok helyzetének drasztikus  javítását célzó intézkedésekre van szükség.
Mint mondta, reményeik szerint szeptemberben megkezdődhetnek a nyilatkozattal kapcsolatos egyeztetések.

A kormány támogatja

 A kormány támogatja az MDF kezdeményezését nemcsak annak tematikája miatt, de amiatt is, mert a konszenzuskeresés és a konszenzusteremtés híve - mondta újságírói kérdésre válaszolva csütörtöki sajtótájékoztatóján László Boglár. A kormányszóvivő szavai szerint - a négypártinak szánt, de végül csak hárompártira sikeredett - gazdaságpolitikai megállapodás is jelzi a kabinet konszenzuskeresési készségét. Az a kormány felfogása, hogy az egyeztetések és megállapodások vezethetnek el a konszenzushoz a különböző témákban, legyen az gazdaságpolitika, vagy családpolitika - fogalmazott. László Boglár hozzátette: továbbra is keresni fogják a lehetőségét annak, hogy a Fidesz aláírása is rákerüljön a gazdaságpolitikai alapelveket rögzítő nyilatkozatra.

A kormányzati ciklusokon túlmutató népesedéspolitikáról négypárti egyeztetést kezdeményez  a jövő hétre a parlamenti frakciók vezetőivel Újhelyi István népesedéspolitikai kormánymegbízott. A szocialista politikus kezdeményezését azzal indokolta, hogy a közös gazdaságpolitikai nyilatkozat aláírásakor az MDF "felelős ellenzéki politikát folytatva" felvetette, hogy népesedéspolitikai kérdéskörben is szívesen venne egyeztetést. Újhelyi István azt mondta: "az MDF nyitottsága" arra ösztönzi, hogy a jövő hétre szakmai, szakmapolitikai egyeztetésre hívja a frakcióvezetőket. (MTI)

Kuncze, Lendvai, Kóka és Herényi az aláírás után
Kuncze, Lendvai, Kóka és Herényi az aláírás után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.