Újra Pestre mennek a gazdák
Öt-tízezer gazdát vár az ország minden tájáról a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) augusztus 19-20-i budapesti rendezvényére. Ezúttal arra készülnek, hogy megvendégelik a fővárosiakat a Felvonulási téren a magukkal hozott alapanyagokból főzött ételekkel. - Olyan ízekkel ismertetjük meg a fővárosiakat, amelyek nem találhatóak meg az áruházláncok silány tucatáruiban - jelentette ki Bagi Béla, a Magosz alelnöke. A szövetség a magyar termékek határozottabb védelmét várja a kormánytól, legalább anynyit, amennyit a környező országok megtesznek termelőik érdekében. Emellett a szövetség szeretne részt venni az élelmiszerek minőség-ellenőrzésében is.
A tavaszi gazdademonstráció helyszínén már pénteken megkezdődik az ökörsütés, 20-án ökumenikus istentiszteletre és a tavaszi gazdademonstrációt lezáró megállapodást értékelő nagygyűlésre kerül sor. Négy traktor is érkezik a térre, de csak szimbolikus emlékeztetőként. Bagi Béla szerint bár a megállapodás teljesítését hétről hétre értékelték, eddig nem volt mód arra, hogy ezt a tagsággal közvetlenül megbeszéljék. - Bárki elmondhatja tapasztalatait, és napirendre kerülnek az azóta felmerült gondok is, mint például az, hogy a zöldség- és gyümölcstermesztőkkel az idény közepén sorra bontják föl szerződéseiket a nagykereskedők, így a gazdálkodók egyéni értékesítésre, tárgyalásokra kényszerülnek az áruházláncokkal - tette hozzá az alelnök. Kérdésünkre elmondta, jelenleg is zajlik azon gazdák periratainak összeállítása, akik elmaradt támogatásaik miatt akarják perelni az államot.
A Magosz szerint a tavaszi demonstrációt lezáró megállapodásnak eddig csak egy része teljesült maradéktalanul, van, ami részben, s van olyan pont is, amely egyáltalán nem. Utóbbira példaként a gabonatárolók építésére fölhasználható pályázat kiírását említette az alelnök. - Az intervenciós felvásárlás eddigi tapasztalatai szerint szükséges, hogy a termelőknek saját raktáraik legyenek, és a nagyobb logisztikai csomópontok közelében állami tulajdonú tárolók létesüljenek - jelentette ki. Elmondása szerint a gabona betakarítása befejeződött: összesen 5,1 millió tonna búza termett, az intervenciós minőséget azonban a rossz időjárás miatt ennek alig a fele éri el. Raktározási problémák, illetve az intervenciós szállítás lassúsága miatt sok termelő kénytelen volt 15-17 ezer forintos tonnánkénti áron eladni terményét. A szabad piaci árak emelkednek ugyan, de még mindig nem érik el a minisztérium által meghirdetett 20 500 forintot. A gazdákat az is nyugtalanítja, hogy a tavalyi kukorica még mindig a raktárakban van, ugyanakkor erre az évre is jó termést, 8-9 millió tonnányit várnak.