Közép-Ázsia: tartós bizonytalanság
A déli Kurmanbek Bakijev és szövetségese, az északi származású Feliksz Kulov kormányfő együttműködése egyelőre egyensúlyt teremt a két térség között. A korábbi elnököt, Aszkar Akajevet elűző márciusi tulipános forradalom két vezéralakjának elsősorban a munkanélküliség csökkentését, a szabad piacgazdaság megteremtését és a korrupció visszaszorítását kell mielőbb biztosítania. - Kételkedem abban, hogy ez sikerül, egyrészt, mert Bakijev csapatának kétharmada korábban Akajev mellett volt, másrészt, mert az újak is részesülni akarnak a korábbi javadalmakból - mondta Malosenko, aki szerint egyelőre csak az Akajev családhoz kötődő monopóliumot sikerült felszámolni, hiszen annak védelme senkinek sem érdeke. A politika és az üzlet igazi szétválasztására azonban kevés a remény.
A kirgiz demokratikus kísérletet befolyásoló külpolitikai tényezőket illetően Malosenko szerint Oroszország mellett Kazahsztán játszhat meghatározó szerepet. A kazah tőke jelen van a 200 ezer négyzetkilométeres köztársaságban, és ezen keresztül Asztana közvetett befolyást gyakorolhat Biskekre. Az ötmillió lakosú közép-ázsiai ország energiaellátását döntően Oroszország biztosítja. Bakijev nem is tagadja, hogy ebben az ország a jövőben is Moszkvára lesz utalva.
- A szomszédos Üzbegisztán jelentősen nem hat a kirgizisztáni folyamatokra, bár a határ menti Kara-szuu térségében még mindig érezhető a feszültség - mondta Malosenko, utalva az üzbegisztáni Andizsánban májusban kitört zavargásokra, amelyet az üzbég elnök, Iszlam Karimov erős kézzel vert le. Hivatalosan 130, más adatok szerint 500 áldozat árán.
Különböző okokból, de mindkét ország aláírta júliusban a Moszkvát és Pekinget is magába foglaló Sanghaji Együttműködési Szervezet kazahsztáni találkozóján azon határozatot, amely felszólította az afganisztáni terrorellenes erőket, hogy mielőbb adják meg a bázisok elhagyásának végleges dátumát. - Karimov ezt az amerikaiak elleni bosszúból tette, miután Washington elítélte az üzbég elnök Andizsánban használt módszereit. Bakijev pedig ki akarta nyilvánítani Moszkva iránti szolidaritását, anélkül, hogy komolyan konfrontálódna az Egyesült Államokkal, hiszen nem érdekelt abban, hogy az amerikai erők elhagyják a manaszi bázist - mondta a Közép-Ázsia-szakértő. Igaz, Emil Alijev, a Kulov vezette Ar-namisz párt alelnöke lapunknak elmondta: nem elképzelhetetlen az amerikaiak távozása akkor sem, ha az orosz erők a Biskek melletti Kantban maradnak.