A vihar pusztításából svéd turistalátványosság lett
Mint arról lapunk korábban hírt adott, 2005 januárjában pusztító erejű szélviharok tizedelték meg a svéd erdőállományt. A viharok következtében mintegy 300 millió fa tört ketté vagy dőlt ki, ezzel kb 75 milló m³ faanyag tárolása és gyors feldolgozása vált szükségessé.
A hatóságok megfelelő területeket kerestek és jelöltek ki a kolosszális mennyíségő faanyag tárolására. A területek kijelölésénél fontos szempont volt a jó megközelíthetőség a fát szállító nagyméretű, súlyos kamionok számára, valamint a jeletős nagyságú nyílt terület.
A legjelentősebb "tároló" a dél-svédországi Byholma nevű helység közelében lévő, jelenleg használaton kívüli repülőtér kifutó betonján létesült.
A szabályos szerkezetű halmokban tárolt faanyag Európa, egyben valószínűleg a világ legnagyobb faanyag tároló létesítménye lett. Naponta mintegy 200 kamion szállítja a már tárolásra alkalmassá tett fatörzseket hónapok óta a kijelölt területre. Valóban elképesztő látványt nyujt a szabályos hosszúságúra fűrészelt fatörzsekből álló, körülbelül 5 emelet magas építmény, amely jelenleg hozzávetőleg 2 km hosszúságú és 30-40 méter széles.
A kivételes látványt hamar felfedezte az ország lakossága, de a Svédországban szabadságukat töltö külföldi turisták is. Külön "idegenvezetők" kalauzolják a kíváncsi látogatókat a magát látványossággá kinövő, valójában veszélyes munkahelynek minősülő óriási fahalmok között létrehozott utcákban.
A hatalmas mennyíségű faanyag tárolása természetesen nem problémamentes. Az óriás halmokat állandóan öntözik, hogy megelőzzék az értékes fa kiszáradását és repedezését. A halom tetejére juttatott vízpermetnek körülbelül két hétre van szüksége, hogy lejusson a talajszintig.
Megfontolandó mellékhatás, hogy a fából az intenzív locsolás hatására kioldott, így a talajba jutó, részben mérgező anyagok (pl. fenol, foszfor) gondot okozhatnak környezetvédelmivédelmi szempotból.
Stockholm, 2005. augusztus