Korrigált érettségik, felvételik
Jövőre nyelvvizsgával legfeljebb csak 10 pontot lehet szerezni a felvételin - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Magyar Bálint oktatási miniszter. Az idei felvételiken ugyanis túlságosan a nyelvvizsgával rendelkezők javára billent a mérleg: a legnépszerűbb szakokra nem volt elegendő egy kiválóan sikerült, emelt szintű tárgyakból is teljesített érettségi, a felvételhez szükség volt még egy vagy két nyelvvizsgára is. A miniszter elmondta: jövőre is két nyelvvizsga számítható be, a középfokú 7, a felsőfokú 10 pontot ér majd, de ha valaki mindkettővel rendelkezik, akkor is legfeljebb 10 többletpontot kaphat.
A maximális pontszám továbbra is 144 lesz: ezt kitűnő érettségivel (120 pont), két emelt szintű érettségivel (7-7 többletpont), valamint egy felsőfokú vagy két középfokú nyelvvizsgával (10 pont) lehet majd elérni.
Az eddigi 72 helyett legkevesebb 78 pontot kell majd elérni a sikeres felvételihez, legyen szó akár államilag finanszírozott, akár költségtérítéses képzésről. A változtatás célja, hogy ne lehessen 2-es érettségivel bekerülni az egyetemekre és a főiskolákra.
Jövőre nem lehet már a korábban és az adott évben letett érettségik eredményeit kombinálni: csak azért az emelt szintű érettségiért kapható majd 7 többletpont, amelyből a felvételi pontokat is számítják. Az idén ugyanis a legnagyobb felháborodást az váltotta ki, hogy a régebben érettségizettek hozhatták a régi 5-ös érettségijükért járó maximális 30 felvételi pontot, amelyhez hozzászámíthattak még 7 többletpontot is, ha az idén legalább 33 százalékot elértek az emelt szintű érettségin. (Holott az csak 18+7 pontot érne.)
Az idei tételbotrányból okulva más módon szállítják ki a feladatlapokat is. Emlékezetes: már a május 9-i magyarérettségi előtt felkerült az internetre a középszintű feladatsorok egy része, a másnapi matematikatételek pedig teljes egészében olvashatóak voltak a vizsgát megelőzően a világhálón. Jövőre ezért lerövidítik a tételek előállításának és kiszállításának idejét. Az idén hetekkel az érettségik előtt egy raktárban tartották a kinyomtatott tételeket, majd több nappal a vizsga előtt az iskolákban voltak a feladatsorok. Jövőre a tételeket csak a vizsga előtt egy-két nappal hívhatja le egy többszörös kódrendszerrel védett központi szerverről a nyomda: a feladatlapok a körzetközponti jegyzői hivatalokba kerülnek, ahonnan az iskolák a vizsga hajnalán hozhatják el őket.
Az idén mintegy háromezer államilag finanszírozott egyetemi és főiskolai férőhely maradt üresen - közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője. Azt kérte az oktatási minisztertől, hogy engedje be ezekre a helyekre azokat a felvételizőket, akik az igazságtalan pontszámítás miatt maradtak ki az egyetemekről és a főiskolákról. Magyar Bálint erre reagálva azt mondta: mosolyognia kell Sió László kijelentésén. Emlékeztetett: korábban Sió is a minisztériumban dolgozott, így tudnia kellene, hogy az üresen maradt, államilag finanszírozott férőhelyek - a korábbi évekhez hasonlóan - a hitéleti oktatásba felvételizőknek, a sikeresen fellebbező diákoknak, a határon túli magyaroknak és a kétoldalú megállapodásokon alapuló ösztöndíjas diákoknak vannak fenntartva. - Nem értem, mit akar a Fidesz - mondta Magyar Bálint. - Hogy szüntessük meg a hitéleti oktatást, vagy a határon túli magyarok tanulmányainak állami finanszírozását?