A próba sikerült!

Talán csak a helyi Fürge ujjak címlapján szerepelt más kép, mint amilyet a finn újságok közöltek szerdán: a "variációk egy témára" jegyében készült fotók igyekeztek a legkülönlegesebb aspektusból megközelíteni a kedd esti... Hát, ide nem is tudom, hogy mit írjak.

Tudniillik a vihar is csak enyhe kifejezés lenne arra, ami végigtaposta az Olimpiai stadiont; miként a monszun sem fejezné ki hűen az átélteket, kivált, mert ez utóbbi hogyan keveredne Helsinkibe? Maradjunk inkább annyiban, hogy mindent, amit brutális erős eső és kíméletlen szél alatt gondolunk, azt emeljük köbre, s akkor nagyjából helyben is volnánk. Hangsúlyozom: nagyjából.

Mindenesetre a világbajnokság szervezői uralták a pánikhelyzetet; miközben az aréna felső karéjából szinte evakuálni kellett a nézőket, ötletesen bejátszották a Creedence Clearwater Revival együttes Who's stop the Rain? című felvételét, a pályát pedig higgadt szakemberek gondos munkával rendezgették. A lelátón rekedt nézők sem ugrottak le a tribünről: esőkabátban és olyan ábrázattal ültek egy helyben, mint akik arra gondolnak, pillanatokon belül itt a világvége, megjelennek a lovasok, s akkor már úgyis mindegy; az a néhány villámlás nem oszt, nem szoroz.

Egyébként mást sem csináltunk.

Már nem az "apokalipszis", hanem például Zsivoczky Attila miatt: azt követően, hogy a tízpróbázó honfitárs még kedd este 215-tel megnyerte a magast, s 400 méteren hozta magát, szerdán 110 m gáton halványabban teljesített, ellenben egyéni csúcsot (49,58) produkált a diszkosz küzdelmeiben, ennek nyomán pedig az ötödik helyen állva - hét szám után - 57 pont választotta el a harmadik észt Kristjan Rahnutól. Egyébként meg sóhajtottunk: nincs itt - sérülés miatt - a címvédő amerikai Tom Pappas, a háromszoros világbajnok cseh Tomas Dvoraknak gyöngébben megy, a két évvel ezelőtti vb-n és az athéni olimpián egyaránt harmadik kazah Dmitrij Karpovot még az első számban kizárták, vagyis... De erről később.

Igazán nem akarok ráülni az idő témára, de szerdán hűvös is volt, miként "természetesen" a szél meg az eső sem pihent: ideálisnak nem nevezhető időben sportoltak tehát az érintettek (az idősebbek nem emlékeznek ilyen "rossz" vb-re), s már azon sem lepődtünk volna meg, ha spontán hóvihar keveredik. Mindenesetre fegyelmezetten tekintettünk előre, s rögzítettük, hogy Orbán Éva kalapácsvető csaknem négy és fél méterrel elmaradt legjobbjától, így 64,26 méterrel búcsúzott a selejtezőben (hasonlóan járt Kálovics Anikó: kiesett az 5000 m esti előfutamában), amúgy pedig Vaszi Tündére koncentráltunk a távol döntőjében.

- Megpróbálok elsőre nagyot ugrani - adta meg az alaphangot a 2001-es vb-negyedik, háromszoros olimpiai nyolcadik versenyzőnő, s mi csak reméltük, hogy valóban úgy lesz, mint a kedd délelőtti, még verőfényes selejtezőben: nyitányképpen az élmezőnybe furakodik, aztán egykedvűen nézegeti a többieket. Ehhez képest a tizenkettes finálét Vaszi harminc centivel kezdte rosszabbul a kvalifikációnál (632 sikeredett), míg kisvártatva 625-öt és 611-et jegyezhettük fel: a harminchárom éves magyar atléta tizedik lett.

- Nem vagyok már mai nő, sajnos nem bírtam elviselni a hőkülönbséget - indokolt Vaszi, s ilyenkor csak egykedvűen hümmögni lehet.

És Zsivoczky Attila maradt az utolsó remény.

A nyolcadik próbában, rúdon 480 centis korrekt eredményt ért el a magyar "vasember", hogy aztán gerelyben idei legjobbjával (63,02) kacsintson a dobogó harmadik helye felé. Igen, kacsintson, ugyanis a késő esti záró szám, az 1500 méter előtt ekként festett a helyzet: harmadik az orosz Alekszandr Pogorelov 7707 ponttal, negyedik Rahnu 7662-vel, s ötödik Zsivoczky 7655-tel.

Avagy: a vb-negyedik, junior világbajnok, olimpiai hatodik magyar ötvenkét pont hátránnyal várta a végét.

S Zsivoczky jobb futó Rahnunál és Pogorelovnál is!

Ebből mi lesz?

Az lett, hogy - miután az athéni olimpia ezüstérmese, az amerikai Bryan Clay, továbbá az ugyanott bajnok, emellett világrekorder cseh Roman Sebrle elosztotta az első két helyet - a huszonnyolc éves Zsivoczky megcsípte a bronzot! Négyszáznál honfitársunk rohant az élen, majd az élboly tagja lett, mialatt Pogorelov a hátsó traktusban küzdött. Aztán már nem is mertünk odanézni, illetve dehogynem: Attila huszonhét másodpercet vert az észtre, Pogorelovra pedig több mint fél percet, és igen!

Első jutalmul Zsivoczky Attila - Zsivótzky Gyula olimpiai bajnok kalapácsvető fia - kapott is egy Kinder-tojást a finn nagykövet feleségétől. A továbbiakban pedig íme, a kimerült és boldog harmadik mondatfoszlányai:

- Most lepergett előttem többévi szenvedésem filmje... Könnyeztem is... Apu nem egy elérzékenyülős fajta, de ő is könnyezett... Az első nap után nem sokat adtam volna a bronzért, de a riválisaim is hibáztak, többet, mint én... Öt évvel ezelőtt kellett volna jönnie ennek az eredménynek, mindegy, megharcoltam érte, és még nem késő... Azokat a pillanatokat nem kívánom senkinek, amíg a célbaérkezés után Pogorelovot vártam... Végre!

Jaj, a mámorban el ne felejtsem: a szervezők péntekre halasztották a női rúd döntőjét.

Hivatalosan a heves szél miatt.

EREDMÉNYEK

Férfiak. Tízpróba: 1. Bryan Clay (amerikai) 8732, 2. Sebrle (cseh) 8521, 3. Zsivoczky Attila 8385.

Nők. 400 m: 1. Tonique Williams-Darling (bahamai) 49,55, 2. Richards (amerikai) 49,74, 3. Guevara (mexikói) 49,81.

Távol: 1. Tianna Madison (amerikai) 689, 2. Kotova (orosz), 679, 3. Barber 676, ...10. Vaszi Tünde 632.

Kedd esti, még nem közölt eredmények:

Férfiak. 400 m gát: 1. Bershawn Jackson (amerikai) 47,30, 2. Carter (amerikai) 47,43, 3. Tamesue (japán) 48,10.

3000 m akadály: 1. Szaif Szaed Sahen (katari) 8:13,31, 2. Kemboi (kenyai) 8:14,95, 3. Kipruto (kenyai) 8:15,30.

Nők. 800 m: 1. Zulia Calatayud (kubai) 1:58,82, 2. Benhassi (marokkói) 1:59:42, 3. Andrianova (orosz) 1:59,60.

Helsinki, augusztus 10.

Zsivoczky átvitte a lécet
Zsivoczky átvitte a lécet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.