A Balti-tenger partvidékén az ítéletidő rombolja az infrastruktúrát
A Kalinyingrádi területen rendkívüli állapotot vezettek be szerdán az orosz hatóságok. A felhőszakadás következtében a városban és környékén utcák és ipari létesítmények kerültek víz alá, több településen akadozik az áramellátás. A folyók szintje a kritikushoz közeli szintre emelkedett, veszélybe került a termés betakarítása, víz alatt van a kalinyingrádi teherkikötő. A Pregolja folyóban megemelkedett a káros klórtartalmú vegyületek aránya, a város vízellátását tartalék víztározókból biztosítják.
A város valamennyi többemeletes lakóházában a várható áramkimaradásokra tekintettel leállították a lifteket. Óvintézkedések miatt a vonatközlekedésben rendszeressé váltak a többórás késések, s ez alól a nemzetközi vonatok sem képeztek kivételt.
A finn partvidéken közel ezer ház maradt áram nélkül, a déli részek egyes vasútvonalain szünetel a közlekedés. A Finn-öbölben a hullámok magassága a 4-7 métert is eléri.
Litvániában 35 ezer lakos maradt áram nélkül az orkán miatt. A helyreállítási munkák nehézségekbe ütköznek, mert a leszakadt távvezetékek többsége erdős vidéken halad keresztül. A szakadó eső miatt sok erdei út megközelíthetetlenné vált a gépek számára. Litvánia több városában az eső miatt víz alá kerültek a házak. Az ország délnyugati részén fekvő Salcininkai térségben a megduzzadt folyókra tekintettel szükségállapotot hirdettek, és megkezdték a lakosság evakuálását. Hétfőtől szerdáig itt is annyi eső esett, amennyi máskor egy hónap alatt.
Fehéroroszországban az ítéletidő közel háromezer településen több száz lakóház és 600 kilométernyi elektromos távvezeték rongálódott meg, fennakadások voltak a vasúti közlekedésben is.
Törökország keleti részén is áradások keletkeztek az eső miatt.
Bulgária nyugati és déli részén legkevesebb nyolcan haltak meg a múlt heti áradások következtében.
A múlt heti áradások 121 millió eurós kárt okoztak a vasúti infrastruktúrában, ennek helyreállítása legalább két évbe telik. A mezőgazdasági minisztérium szerint Szófia, Plovdiv és Szmoljan térségében több mint 16 ezer hektár mezőgazdasági terület került víz alá a háromnapos felhőszakadás következtében. Május végén-június elején az ország keleti részén 17 halálos áldozatot követeltek.
(forrás: MTI)