Vállalatok ezrei érintettek az ENSZ iraki korrupciós botrányában
A humanitárius program körüli korrupciós botrányok legutóbbi fejleménye az volt, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár feloldotta az ENSZ-főhivatalnok Alekszandr Jakovlev, egykori beszerzési főhivatalnok diplomáciai mentességét, amiért az állítólag 810 ezer dollár törvényellenes jutalékot zsebelt be különféle cégektől, amelyeknek szerződéseket juttatott a segélyprogramban.
A Paul Volcker volt amerikai jegybanki elnök által vezetett vizsgálóbizottság hétfőn először vádolta meg a világszervezet két tisztviselőjét nyílt korrupcióval. A bizottság várhatóan szeptember és októberben hozza nyilvánosságra teljes jelentését, és közli majd az érintett vállalatok jegyzékét is.
Az olajat élelmiszerért program az ENSZ egyik legnagyobb, 67 milliárd dolláros költségvetésű humanitárius akciója volt. Az iraki nép megsegítése céljából indították 1996-ban: a Szaddám Huszein vezette Irak, amely ellen Kuvait 1990-es lerohanása után széles körű ENSZ-szankciókat léptettek életbe, olajat adhatott el úgy, hogy a bevételt háborús jóvátételre vagy humanitárius cikkek beszerzésére fordítja.
A Volcker-bizottság szeptemberig előzetesen értesíti azokat a cégeket, amelyekre a korrupció gyanúja vetül. A szerződésekhez kapcsolódó levelekkel egyértelműen bizonyíthatók az illegális jutalékfizetések - mondta Richard Goldstone bizottságai tag, aki azelőtt a jugoszláviai háborús perek ügyészeként vált ismertté.
A The New York Times különösen aggasztónak nevezte a Volcker-jelentést, illetve hogy az egyik megvádolt főhivatalnok, Alekszander Jakovlev beismerte bűnösségét.
A lap szerint az eset rávilágít arra, mennyire átszőheti a korrupció a humanitárius programokat az ENSZ-nél, amely nyilvánvalóan irányítási refomra szorul. Az továbbra is titok, hogy Kofi Annan főtitkár elkövetett-e visszaélést vagy hogy miképpen tudta Szaddám Huszein volt iraki diktátor úgy manipulálni a programot, hogy kétmilliárd dollárt fölözött le magának az iraki nép kárára.
A The Washington Times szerint riasztó, hogy Annan nem volt képes megérteni, az olajat élelmiszerért segélyakció természetéből adódóan korrupt volt. A botrány elképesztő példája annak, hogyan futhat vakvágányra egy humanitárius program.
A The Washington Times egyenesen olajat kenőpénzért programot emleget a Volcker-bizottság mostani, harmadik jelentése nyomán. A lap szerint arra derült fény, amitől sokan régóta tartottak. A bajok igazából talán csak ezután kezdődnek az ENSZ számára - írta az újság, utalva arra: a szeptemberi bizottsági jelentés azt is feltárja majd, az ENSZ-főtitkár közreműködött-e abban, hogy a fiát alkalmazó svájci Cotecna cég 1998-ban jelentős összegű szerződéshez jutott a humanitárius programban.
(forrás: MTI)