A Cserehát felzárkóztatására szolgál az a mintaprogram, amelyet tegnap Budapesten írt alá Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter és Mizsei Kálmán, az ENSZ főtitkárhelyettese.
Csereháti újrakezdés: mintaprogram indul
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Cserehát térséghez mintegy száz település tartozik, a lakosság száma meghaladja a 80 ezret. A romák aránya eléri a 16 százalékot. Nagy a munkanélküliség, olyan falu is akad, ahol a felnőtt lakosság két százalékának van állása. Sok a zsáktelepülés, az óvodák és iskolák száma viszont kevés. Bölcsőde csupán kettő található a térségben. Az esélyegyenlőségi tárca tájékoztatója szerint a Cserehát az ország egyik legszegényebb, legsúlyosabb területi és társadalmi zárványának tekinthető vidéke.
Ennek a térségnek a felzárkóztatására szolgál az a mintaprogram, amelyet tegnap Budapesten írt alá Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter és Mizsei Kálmán, az ENSZ főtitkárhelyettese. A két évre szóló program költségvetése megközelítőleg félmilliárd forint. A pénz nagyobbik részét a magyar kormány, kisebbik hányadát az ENSZ adja.
Mizsei Kálmán külön szólt a cigányságról. Mindannyiunk felelőssége - mondta -, hogy a romák kikerüljenek az előítéletek és a fejlődési csapdák által sújtott helyzetből. Göncz Kinga hangsúlyozta, hogy a Cserehát hátrányai jórészt földrajzi fekvéséből és az infrastruktúra elmaradottságából fakadnak.