A SoKo-vita Strasbourgba megy

Németországban elbukott a magyar kormány álláspontja. A Müncheni Tartományi Főtörvényszék egy uniós iránymutatásra hivatkozva járulékcsalás vádjával letartóztatási parancsot adott ki egy ott dolgozó magyar vállalkozó ellen. Az ügy Strasbourgban folytatódhat.

Hiába győzködte Georg Wilhelm Adamowitsch szövetségi gazdasági és munkaügyi államtitkár a heti budapesti tárgyalásain magyar partnerét, hogy Magyarország a jövőben az 1989 óta hatályos államközi egyezmény alapján csak azokat a cégeket engedje a német piacon megbízási szerződéssel munkát vállalni, amelyek árbevételének negyede magyarországi tevékenységből származik. Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közigazgatási államtitkára nem hagyott kétséget afelől: a németországi munkavállalás engedélyezéséhez a magyar kormány továbbra is elegendőnek tartja, ha a cég Magyarországon bejegyzett és valós tevékenységet folytat. Nem fogadták el Adamowitsch és munkatársai érvelését, miszerint az Európai Unió Bizottságának a munkavállalók kiküldetéséről szóló iránymutatása szerint a cégnek "számottevő" tevékenységet kell folytatnia a székhelye szerinti országban - ennek mértékét pedig a bizottság 25 százalékban határozta meg. A bizottság ugyanis - érveltek Gilyánék - nem határozta meg, hogy pontosan minek a 25 százalékát kell vizsgálni. "Talán nem véletlen, hogy a bizottság e kérdésben nem bocsátkozott részletekbe" - jegyezték meg a magyar delegáció tagjai.

A bizottság gyakorlati útmutatása a magyar fél szerint nem jogforrás, csak útmutató, amely példálódzó jellegű felsorolást tartalmaz arról, miképpen állapítható meg egy cégről, hogy a telephelye szerinti államban számot tevő tevékenységet folytat-e. E példák közül csak egy az árbevétel 25 százaléka. Csakhogy az Európai Unió tagállamaiban e téren nem egységes a gyakorlat. Vannak országok, ahol fenntartások nélkül elfogadják a magyar hatóságok igazolását, hogy az adott cég megfelel a székhelye szerinti ország kiküldetéssel kapcsolatos előírásainak.

Ugyanaznap, amikor Adamowitsch Budapesten a hatályos egyezmény esetleges módosításáról tárgyalt (azaz arról, hogy a jövőben csak azok a magyar cégek végezhessenek megbízási szerződés keretében munkát Németországban, amelyek árbevételük negyedét Magyarországon termelik meg), a Müncheni Tartományi Főtörvényszék jogerős letartóztatási parancsot adott ki egy magyar vállalkozó ellen az Európai Unió, Izland, Svájc és Svédország területére. A Németországban a SoKo akciócsoport által járulékcsalással gyanúsított vállalkozó információink szerint a napokban Budapesten nemzetközi sajtótájékoztatón ismerteti hányadtatásának történetét. Egyelőre csak annyi tudható, hogy a főtörvényszék - egyetértve az ügyben első fokon döntést hozó Landshuti Tartományi Bíróság álláspontjával - abból indult ki, hogy a vállalkozó cégének hazai árbevételi hányada nem érte el az Európai Unió által számottevőnek tekintett 25 százalékos mértéket.

A bíróság a magyar egészségbiztosító (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) igazolását sem tartja elégségesnek a kiküldetéses munkaviszony keretében történő németországi foglalkoztatáshoz, mivel az igazolás kiadásához az OEP - a hatályos magyar törvények és az 1989 óta hatályos államközi egyezmény alapján - megelégszik azzal, hogy a cég Magyarországon be legyen jegyezve.

A bíróság döntésének ismeretében kérdéses, érdemes-e folytatni a SoKo-ügyek hátterének feltárására és azok "nem kívánatos következményeinek elhárítására" felállított vegyes bizottság üléseit addig, amíg nemzetközi szinten el nem dől, hogy az Európai Unió Bizottságának a munkavállalók kiküldetéséről szóló gyakorlati iránymutatásának 6. cikkelye iránymutatásnak minősül-e, mint azt a neve is jelzi, vagy jogi normának, ahogy a müncheni bíróság értelmezte. Jogerős, Németországban már nem fellebbezhető bírósági döntésről lévén szó, az érintett vállalkozó és jogi képviselője a Strasbourgi Emberjogi Bírósághoz fordulhat. A kérdést Strasbourg végérvényesen eldöntheti: döntése a folyamatban lévő SoKo-ügyek mindegyikére kötelező érvényű lesz.

Magyar részről az illetékesek nem értik: ha a német bíróság szerint ennyire egyértelmű a helyzet (tudniillik, hogy az unió bizottságának hivatkozott iránymutatása kötelező jogi norma), miért tárgyal az ettől eltérő szabályozást tartalmazó 1989-es államközi egyezmény vonatkozó fejezetének módosításáról Budapesten Adamowitsch államtitkár?

Munkás a berlini építészakadémia építésén. Magyarok kizárva?
Munkás a berlini építészakadémia építésén. Magyarok kizárva?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.