Öreg sztárok és fiatal üdvöskék
Itt van mindjárt az angol elektronikus tánczenei duó, a Basement Jaxx, amely csak néhány éve debütált, de sikere akkora, hogy három stúdióalbum után nemrég egy válogatáslemezzel állt elő. A dance alapokkal többféle műfajt ötvöző páros élő koncertjei nemcsak zeneileg tartogatnak meglepetéseket, a duó a látványra is ad - így talán nem olyan meglepő, hogy sokak szerint tavaly ők adták a Sziget egyik legjobb koncertjét. Péntek este kiderül, az idén is így lesz-e.
A nemzetközi fesztiválok másik elengedhetetlen "kelléke" Nick Cave és zenekara, a The Bad Seeds. Az Ausztráliában született énekes stílusát nehéz lenne meghatározni, mivel abban a rock'n'rolltól a blueson és a soulon át a folk rockig sok minden keveredik, némi sanzonos, experimentális ízzel - így aztán gyakran az alternatív jelzővel illetik. Nagyjából harmincöt éve muzsikál, igazán ismert mégis csak úgy tíz éve lett, amikor Kylie Minogue-gal elénekelte a Where The Wild Roses Grow című slágert. A Szigeten hétfőn fellépő Nick Cave nemcsak zenészként sokoldalú - És meglátá a szamár az Úrnak angyalát címmel regényt is írt.
Szintén számos idei fesztiválon megjelenik Natalie Imbruglia, az olasz-ausztrál származású popénekesnő, aki a népszerű ausztrál sorozat, a Neighbours szereplőjeként kezdte karrierjét, majd Londonba költözött, és énekelni kezdett. Nem is sikertelenül, hiszen már az első albuma több millió példányban kelt el. Csütörtök este lesz a nagyszínpad vendége.
Két olyan fiatal csapat is színpadra lép, amelynek tagjai külföldön az elmúlt egy-két évben szinte minden létező elismerést besöpörtek, ott vannak a slágerlistákon, a zenecsatornákon, itthon viszont alig hallani róluk. Az angolok (pontosabban a skótok) új üdvöskéje a nevét a mi trónörökösünktől "kölcsönző" Franz Ferdinand, a formáció néhány éve művészeti főiskolásokból alakult. A gitárpop-indiepopot játszó négytagú fiúzenekar a tavalyi fesztiválszezon elmaradhatatlan szereplője volt, és idei koncertnaptáruk is meglehetősen zsúfolt - rajongóik szerencséjére a Sziget azért belefért. Egy másik, szintén négytagú amerikai fiúbanda a Good Charlotte, amelynek tagjai punkkal kevert popzenét játszanak. Már három évvel ezelőtti albumukat is slágerek fémjelezték, tavalyi, The Chronicles of Life and Death című korongjukkal pedig a kritikusokat is meggyőzték arról, hogy érdemes rájuk figyelni.
A világzenei színpad is több érdekességet tartogat. A szenegáli Youssou N'Dour nyelvtörőket idéző neve valószínűleg sokak előtt ismeretlenül cseng, de amint valaki hozzáteszi, hogy néhány éve ő énekelte Neneh Cherryvel a 7 Seconds című slágert, máris sokkal többen tudják, kiről van szó. Ha más nem is, jellegzetes, erőteljes hangja sokakban felrémlik. Hazája zenéjét ötvözi nyugati stílusokkal, amit sokak szerint túlzásba is visz - de hát nem ő az egyetlen zenész, aki a népszerűbb hangzás kedvéért eltér az eredeti stílusától. Legutóbbi, szufi tematikájú, arab vonósokkal kísért albumáért mindenesetre Grammy-díjat kapott. Szintén tett engedményeket a popzenének a rai királyának megválasztott Khaled, aki szülőhazájában, Algériában már tizenévesen esküvőkön játszott, és lemezt készített. Évek óta Franciaországban él, lemezei százezres példányszámban kelnek el. Tavaly megjelent Ya-Rayi című albuma turnéjával érkezik Budapestre, kedd este ő zárja a világzenei színpad programját.
Igazi "nagy öreg" is jön: szombaton koncertezik az amerikai Korn, amelynek tagjai a kilencvenes évek közepén megteremtették a nu metált, egy sokat vitatott műfajt, amelyet azóta számtalan zenekar művel (például a Linkin Park, a Limp Bizkit). A csapat szeptemberben jelenteti meg hetedik lemezét, így jó esély van arra, hogy a rajongók néhány új dalt is hallani fognak.
A Hammer Színpadon az idén pótolja tavaly elmaradt koncertjét a metál egyik nagy öregjének számító angol Saxon, amely a hetvenes években az Iron Maidennel, a Judas Priesttel együtt a legnépszerűbb metálzenekarok egyike volt. A csapat ma is egyszerű, riffközpontú, kőkemény heavy metált játszik, ezért is maradt meg nem csekély méretű rajongótáboruk: vasárnap este tavaly megjelent, Lionheart című lemezüket mutatják be.
Nem hagyhatjuk ki a reggae-király Bob Marley egykori zenekarát, a The Wailerst sem, ők 2001-ben egyszer már jártak a szigeten. Idei koncertjük valószínűleg emlékezetes lesz, hiszen ebben az évben lenne Bob Marley 60. születésnapja, amelyet emlékkoncertek sorával ünnepelnek világszerte. Visszatérő vendégként, de ezúttal új énekesnővel érkezik a Morcheeba: Skye Edwards szólókarrierbe kezdett, így helyette Daisy Martey énekel. Az új felállású csapat új albumot mutat be, hiszen hosszú szünet után nemrég jelent meg az Antidote című korong, amelynek kellemesen lassú, kikapcsolódáshoz ideális dalai valószínűleg ismét kivívják a közönség tetszését.