Kaliforniában landolt a Discovery

A kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt az eredeti repülési tervhez képest egy nappal később, többszöri halasztás után közép-európai idő szerint kedd délután 14 óra 12 perckor a kaliforniai Edwards légitámaszponton sikeresen leszállt a Discovery űrrepülőgép, hétfős legénységgel a fedélzetén.

A Columbia 2003 februári felrobbanása óta a Discovery volt az első amerikai űrsikló, amelyet eddig soha nem látott szigorú repülésbiztonsági intézkedések közepette útnak indítottak a Nemzetközi Űrállomásra.

A július 26-án kezdődött küldetés fő célja az volt, hogy mintegy tesztrepülés során győződjék meg a földi irányítás és a legénység  Eileen Collins női parancsnok vezetésével arról, hogy az űrjármű az indításkor nem szenvedett-e el olyan sérülést, amely veszélyessé tenné a hazatérést. A mostanáig még nem alkalmazott biztonsági eljárások sorába tartozott, hogy a múlt szerdán a világűrben javították meg az űrrepülőgép hővédő burkolatát.

Az eredeti tervek szerint a floridai Cape Canaveral űrrepülőterére kellett volna visszaérkeznie hétfőn az amerikai űrsiklónak, de mivel ott felhős, esős az időjárás, már többször el kellett halasztani a 14 napja az űrben tartózkodó űrjármű visszatérését.

A földi irányítás az egy nappal korábbi menetrendhez hasonlóan kedden is közép-európai idő szerint a hajnali órákban - ezúttal a Beatles együttes Good Day Sunshine című dalával - ébresztette a Discovery legénységét, hogy a hét űrhajós megtegye az utolsó előkészületeket a leszálláshoz.A NASA újabb amerikai űrszondát indít a Marshoz

Újabb Mars-kutató szondát indít útjára szerdán a NASA. Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű űreszköz a jövő márciusban érkezik meg a vörös bolygóhoz, amely körül pályára állva csatlakozik a már ott keringő Mars Global Surveyor és Mars Odyssey amerikai, valamint a Mars Express európai kutatószondákhoz, miközben a másfél éve leszállt két amerikai önjáró robot, a Spirit és az Opportunity a felszínen folytatja kutatómunkáját többszörösen túllépve eredetileg tervezett programidejét.

Az MRO három másik társánál korszerűbb és nagyobb teljesítményű tudományos berendezésekkel rendelkezik. Feladatai közé tartozik majd a Mars légkörének, felszínének és a talaj alatti rétegének a pásztázása. Hasonlóan a többi szondához az MRO is víz előfordulásának, illetve az élet esetleges nyomainak kimutatására fog törekedni.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.