Netanjahu nélkül is lesz kivonulás
A lemondott pénzügyminiszter - aki 1996-1999 között már szolgált kormányfőként is - feltehetően visszavágyik a miniszterelnöki székbe. Mint Saron legfőbb riválisa, Netanjanu a kivonulás utáni helyzetre készülődik. A Saronban csalódott jobboldali szavazók magához édesgetése lehet a célja. Így gondolja az izraeliek relatív többsége is. A felmérés szerint 47 százalékuk úgy véli, hogy Netanjahu politikai számításból mondott le, és csak 29 százalékuk vélekedett úgy, hogy a pénzügyminiszter őszinte meggyőződésből nyújtotta be lemondását. Ám mivel az elmúlt hónapokban a kivonulás talán legkarizmatikusabb bírálója volt, politikailag és erkölcsileg sem tehetett mást. Másrészt így elébe ment annak, hogy Saron - a kivonulás után - sarokba szorítsa egyelőre egyetlen igazi kihívóját, és kiüsse a politikai palettáról.
Netanjahu lemondása nemcsak politikai szempontból jött rosszul Saronnak: pénzügyminisztere akkor távozott, amikor a lehető legszélesebb konszenzusra lett volna szüksége a kivonulás miatt. A sikeres Netanjahu távozása bizonytalanságot okoz a piacoknak és a befektetőknek is. Saron hamar megnevezte "Bibi" utódját Ehud Olmert személyében. A Likud- és Saron-hű Olmert - aki egyébként miniszterelnök-helyettes is - legelső feladata lesz, hogy ma elfogadtassa a költségvetést a kabinettel. Ha ez nem sikerül, előre hozott választásokra kerülhet sor.
Az izraeli hadsereg eközben kilenc fegyveres katonaszökevényt keres, aki valószínűleg a Gázai övezetből való kivonulás miatt dezertált. A hatóságok nagy erőkkel folytatják a kutatást, mivel attól tartanak, hogy megismétlődik az augusztus 4-i sefárami tragédia, amikor egy szélsőjobboldali katonaszökevény egy buszon megölt négy izraeli arabot. A hatóságokat bírálat érte, amiért nem tudták megtalálni időben az illetőt. Izrael emellett tegnap eltanácsolta polgárait a török tengerparttól a "konkrét és súlyos terrorfenyegetések" miatt.