A többször elhalasztott eskü
Tóth István alpolgármester szerint a hattagú testületből rendszeresen távol maradó képviselők saját sérelmeiket "élik meg" az önkormányzati munkában. Úgy véli, az egyéni ügyeket félre kellene tenni, és végre előtérbe helyezni a falu ügyeinek a megoldását, ugyanis a hosszabb ideig tartó működésképtelenség sokat árt az egyébként is hátrányos helyzetű, négyszáz lelkes bodrogközi falunak. Az alpolgármester véleménye szerint Pávai István polgármester stílusát lehet szeretni vagy nem szeretni, de az vitathatatlan: Semjén sokat fejlődött, amióta ő vezeti a települést.
Az elmúlt alig egy hónapban összehívott ülésekről Deák Ferencné Veres Bertalanné, valamint idősebb Setét Tibor maradt távol. Közülük az utóbbi érdeklődésünkre elmondta: így fejezik ki tiltakozásukat a polgármester személye ellen. Azért nem akarnak a falu vezetőjével együtt dolgozni, mert mindanynyiukat megsértette Pávai István. Van, akinek az egzisztenciája vált kétségessé az ellentétek miatt - új boltos lett a faluban -, volt, aki egyszerűen más polgármesterjelöltet támogatott. Idősebb Setét Tibor azt mondja: ők hárman úgy döntöttek, hogy egyetlen önkormányzati ülésre mennek majd el, mégpedig arra, amelyen a költségvetést kell elfogadni. Aztán felállnak, és hazamennek. Idősebb Setét Tibor egyébként az édesapja ifjabb Setét Tibornak, akivel a polgármester korábban összevitatkozott a roma kisebbségi önkormányzat ülése után. E vitának lett a vége az a pofon, amely miatt a bíróság nemrég jogerősen elmarasztalta - pénzbüntetésre ítélte - Pávai Istvánt. A júliusi időközi polgármester-választás ennek az ítéletnek volt a következménye: a falu első embere a szavazazók akarata alapján - két jelölt közül - ismét Pávai István lett.
Pávai István azt kéri: a konfliktusokat beszéljék meg négyszemközt, ne a falu igya meg a levét a személyes ellentéteknek. A napokban - mivel az eskü elmaradása miatt nehezen tudták tisztázni az utalványozási jogköröket - késett például a közhasznú munkások bére. De nem tudnak határozni a lakásfenntartási, beiskolázási támogatásokról, a közgyógyellátási igazolványokról, és nem tudnak pályázni sem.
Pávai István szerint egyszerűen arról van szó, hogy a három képviselő a választáson vele szemben induló jelölt pártján állt, és mivel ő nyerte meg a voksolást, emiatt mindent megpróbálnak annak érdekében, hogy lejárassák a falu előtt. A polgármester később arról tájékoztatott, hogy Veres Bertalanné benyújtotta lemondását a képviselői mandátumról.
Kiss György, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal törvényességi főosztályának vezetője a kialakult helyzettel kapcsolatban azt mondja: a polgármesteri eskütételnek nincs naptári határideje. A nagyobb problémát az okozza, hogy ha esetleg hosszabb távon a semjéni esethez hasonló módon nem működik az önkormányzat, előbb-utóbb elmulaszthatják olyan határozatok elfogadását, amelyeket a törvény előír. E körbe tartozik például az, ha a költségvetést nem fogadja el határidőre a testület. Ha ilyen probléma adódik, a közigazgatási hivatal súlyosabb esetben akár az önkormányzat feloszlatását is kezdeményezheti.
A falubelieknek elegük van az áldatlan állapotból. Egyre többen azt mondják: a három képviselő vagy tisztázza a nézeteltéréseit a polgármesterrel, vagy mindhárman mondjanak le.