Gyilkossági kísérlet, gyilkosságra való összeesküvés címén emelt vádat hétfőn a brit igazságszolgáltatás a július 21-i sikertelen merényletek feltételezett elkövetői ellen. A négy fő gyanúsított közül három: az eritreai származású Ibrahim Muktar Said és Ramzi Mohammed, valamint a szomáliai születésű Yassin Hassan Omar jelent meg a hétfői tárgyaláson. Negyedik cinkosuk, a szintén eritreai eredetű Hamdi Issac, akit Rómában fogtak el, Olaszországban várja kiadatását a brit hatóságok kérésére.
Hazaárulóvá nyilváníthatják a terroristaeszméket hirdető briteket
Mindannyiukat azzal gyanúsítják, hogy gyilkos merényleteket terveztek London tömegközlekedési eszközein. Gyilkossági kísérlet, gyilkosságra való összeesküvés, valamint robbanóanyag birtoklása, illetve gyártása a vád ellenük. Saidot egy kelet-londoni autóbuszon tervezett merényletért, Mohammedet a metró Oval megállójánál, míg Omart a Warren Streeti állomás közelében előkészített robbantás miatt vonják felelősségre. A bíróság elrendelte mindhármuk vizsgálati fogságának a meghosszabbítását november 14-ig.
A július 21-i londoni merényletkísérletek nem követeltek áldozatokat, ellentétben a két héttel korábbiakkal, amikor a brit főváros metróhálózatában és egy autóbuszon elkövetett pokolgépes robbantásoknak 56 halálos áldozatuk volt. A terrorakciókkal az al-Kaida nemzetközi terroristahálózathoz kötődő szélsőséges iszlám csoportokat vádolnak. Londoni lapértesülések szerint magas rangú brit bűnüldöző illetékesek a héten megvitatják, hogy hazaárulókként kezeljék-e azokat a szigetországi muzulmánokat, akik terroristaeszméket hirdetnek.
A The Guardian és a The Daily Telegraph arról számolt be hétfőn, hogy Lord Goldsmith főügyész és Ken MacDonald, az ügyészség vezetője vasárnap már tárgyalt egymással erről a kérdésről. A héten várhatóan jogászok és a Scotland Yard képviselőinek a bevonásával konzultálnak arról, hogy milyen jogi alapon lehetne vádat emelni a szíriai származású Omar Bakri hitszónok ellen, aki a Nagy-Britanniában élő muzulmánok egyik vezéralakja, és aki néhány hónapja megjósolta a júliusi londoni metró- és buszrobbantások bekövetkeztét. Bakri 1986-ban kapott menedékjogot Nagy-Britanniában, és állami segélyben részesül. A szigetország legszókimondóbb muzulmán hitszónokának a kitoloncolását a brit hatóságok már korábban fontolóra vette, de Bakri mindeddig elkerülte a bűnvádi eljárást.
A sejk szerint a júliusi robbantásoknak az volt az oka, hogy Nagy-Britannia részt vesz Irak megszállásában és Tony Blair kormányfőt májusban újraválasztották. Bakri azt is felvetette, hogy a szigetországot muzulmán állammá kellene tenni.
A francia belső elhárítás központi igazgatóságának egyik bizalmas jelentése már június végén említést tett az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat Nagy-Britannia elleni támadásának veszélyéről, és azt javasolta, hogy "kísérjék figyelemmel" a franciaországi pakisztániak közösségét az erőszakos cselekmények megelőzése végett - írta hétfői számában a Le Figaro című francia napilap. Az idézett jelentés az al-Kaida fenyegetésével kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a terroristaszervezet a Nagy-Britanniában élő, nagy létszámú pakisztáni közösségen belüli "dzsihádista" szimpatizánsokra támaszkodik a merényletek végrehajtásában.
A londoni rendőrség letartóztatta Haroon Rashid Aswatot, az indiai származású brit állampolgárságú feltételezett terroristát, amint az vasárnap megérkezett Londonba, és hétfőn bíróság elé állították az amerikai hatóságok által kiadott nemzetközi körözés nyomán. A 31 éves férfit, akit a brit rendőrök a Londontól északnyugatra lévő northolti katonai repülőtéren vettek őrizetbe vasárnap éjjel. Zambia adta ki Nagy-Britanniának a bevándorlási törvények megsértése miatt. Aswatot a sajtó korai jelentései szerint a brit hatóságok a július 7-i londoni robbantásos merényletek egyik értelmi szerzőjének tartották.
Brit és amerikai újságok egyaránt olyan figurának állították be, mint aki a háttérből irányította a robbantássorozatot, amelyben 52 ártatlan ember és a négy elkövető életét vesztette. Rendőri források azóta azonban közölték, hogy nem hiszik, hogy része lenne az ügyben. Aswat a zambiai nyomozóknak állítólag azt vallotta, hogy Oszama bin Ladennek, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat főnökének testőre volt. A londoni bíróság egyelőre csak a személyazonosságát vizsgálta, megkérdezte, hogy érti-e az ellene felhozott vádat, és elrendelte, hogy augusztus 11-ig tartsák előzetesben. Csütörtökön kell ismét megjelennie a bíró előtt, hogy megindítsák ellene a kiadatási eljárást.
Aswatot az Egyesült Államokban azzal vádolják, hogy 1999 októbere és 2000 áprilisa között összeesküvésben vett részt másokkal együtt. Céljuk emberek kiképzése és felszerelése volt afganisztáni bevetésre. A londoni bíróságon az ügyvédje szerint tagadta, hogy köze lenne bármiféle terroristatevékenységhez.(forrás: MTI)