Olimpiada bajnok

Egy tudós embernek látszó személy piramis alakú időgépben ülve gombokat nyomogatott serényen, minek következtében képileg felidéződtek az eddigi szabadtéri világbajnokságok kiemelkedő pillanatai, majd a korabeli sztárok némelyike hirtelen megjelent az Olimpiai stadion területén - nagyjából így lehet összefoglalni a Helsinkiben szombaton megkezdődött vb ömlő esőtől terhelt megnyitóját. A tudós ember tett-vett a piramisban, aztán rábökött - mondjuk - 1983-ra, és Szergej Bubka előbb a vászonról ugrott, majd konkrét valójában megjelent a rúdugrómatracon ülve: a publikum tombolt, micsoda ötlet!

S tényleg. Csak az nem volt tiszta, hogy a párizsi "szín" (2003) előtt hirtelen miért őrül meg a tudós ember, milyen dramaturgia okán gyullad ki a piramis, s miként kerülünk 2097-be; igaz, a nézősereg eme újszerű epizódra is értően reagált. Ebből is látszik, hogy minden relatív; például akad, aki szereti a modern operát, s akad, aki azt mondja: ilyet én is tudok csinálni, ha kimegyek a konyhába és összetörök néhány tányért. A sajátos produkció azért így is jobb volt, mint a hét végén fellépő magyar atléták többségének teljesítménye. Kiesett Dezső Ákos 400 m gáton (próbálkozása meteorológiai helyzetértékeléssel is egybeköthető: volt már jobb idő); a fináléba várt Tóth Lívia ugyancsak búcsúzott a debütáló női 3000 m akadály előfutamában (2000 méterig jól futott, aztán bukott, felállt, de már nem tudott újítani); Varga Roland és Máté Gábor diszkoszvető szintúgy elköszönt (előbbi "erős közepessel" vetélkedett egy erős átlagú csoportban, utóbbi a 60 métert sem érte el...); Petráhn Barbara nem tudta felülmúlni önmagát (400 m-en esélye sem volt a folytatásra); Molnár Krisztinára sem kaptuk föl a fejünket (415 centiig tartotta a lépést a rúd mezőnyével)... Az olimpiai ötödik Pars Krisztián (kalapács) és Győrffy Dóra (magas) ugyanakkor kvalifikálta magát az egyaránt hétfői döntőbe, miként - Vargától és Mátétól eltérően - Kővágó Zoltán is bekerült a diszkosz fináléjába.

Aztán hamar kikerült.

Az első, tizenkét részvevős "elődöntőben" Kővágó 62,94-gyel kezdett, majd fokozatosan visszaesett, így az ember csak nézett ki a fejéből, hogy az athéni játékok ezüstérmese nem jut el a nyolcas végküzdelembe. A huszonhat esztendős versenyző tizedik a világranglistán, s most tizedikként zuhant ki; ha hozzávesszük, hogy a magyar szakvezetés "egy érem" elnevezésű reményén nagy valószínűséggel Kővágót értette, akkor... Mindenesetre maga az érintett nem volt csalódott, sőt: "Nem dobtam jól, ma ennyire tellett. Erős volt a mezőny, erősebb az olimpiainál, s igazából csak azért tehetek magamnak szemrehányást, mert nem értem el azt a gyorsaságot, nem pörögtem úgy a dobókörben, ahogyan kellett volna." Kővágó előtt, kilencedikként amúgy a német legenda, Lars Riedel integetett a harmincötezer nézőnek; igaz, az ötszörös világbajnok harmincnyolc esztendősen feltehetőleg csak azért indul Helsinkiben, hogy megmutassa magát a nemzetközi televízióadásban. Nyert a kétszeres olimpiai bajnok és címvédő Virgilius Alekna, de nem akárhogyan. Tudniillik az észt Kanter a negyedik sorozatban 68,57-tel "megijesztette" az addig vezető litvánt, aki azonban nem rezelt be: az utolsó szériában, lazán érte el az újabb aranyat jelentől, hetven méter fölötti dobást... Jellemző a szituációra, hogy még Kanter is tapsolt; Alekna hanyag fejcsóválással konstatálta a történteket, mintha csak azt mondaná: na jó, akkor most nyugodtan mehetek sörözni!

"Néhány kilométer után megtaláltam a helyes ritmust, majd végig jól mentem. Nincs nálam boldogabb ember a Földön" - említette Olimpiada Ivanova orosz gyaloglónő, aki vasárnap déltájban világcsúcsot ért el. Hú! - mondhatjuk erre; más kérdés, hogy az 1:25,41-es rekordnál maga Ivanova tud jobbat. Igen: a versenyek előtt rendszerint imádkozó versenyző 2001-ben 1:24,50-et parádézott, ám akkor, ebben a szakágban még nem volt olyan, hogy világcsúcs, mert az csak 2003 óta van.

És akkor most az atlétika lényegéről, a férfi 100 méteres síkfutásról. Az esti döntő előtt a párizsi bajnok Kim Collins - ki ne tudná? - a közép-amerikai szigetvilágban elterülő St. Kitts and Nevisről éppen csak bekerült az elődöntőbe, majd a döntőbe, miközben a friss olimpiai bajnok amerikai Justin Gatlin favorithoz méltóan masírozott. A fináléban Gatlin szintén "hozta" a formáját, és egészen könnyedén nyert, de Collins is szerzett érmet: bronzot.

Közöttük volt egy jamaicai Frater...

EREDMÉNYEK

Férfiak. 100 m: 1. Justin Gatlin (amerikai) 9,88, 2. Frater (jamaicai) 10,05, 3. Collins (St. Kitts and Nevis-i) 10,05. 20 km gyaloglás: Jefferson Perez (ecuadori) 1:18,35, 2. Fernandez (spanyol) 1:19,36, 3. Molina (spanyol) 1:19,44. 1. Diszkosz: 1. Virgilius Alekna (litván) 70,17, 2. Kanter (észt) 68,57, 3. Möllenbeck (német) 65,95. Súly: 1. Adam Nelson (amerikai) 21,73, 2. Smith (holland) 21,29, 3. Bartels (német) 20,99.

Nők. 10 000 m: 1. Tirunesh Dibaba (etióp) 30:24,02, 2. Adere (etióp) 30:25,41, 3. Ejegayehu Dibaba (etióp) 30,26. 20 km gyaloglás: 1. Olimpiada Ivanova (orosz) 1:25,41, világcsúcs, 2. Turava (fehérorosz) 1:27,41, 3. Feitor (portugál) 1:28,44.

Helsinki, augusztus 7.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.