1990 márciusától Tusnádfürdőig

Csak litánia volt Szűrös Mátyás szerint az a nyílt levél, amelyet 1990 márciusában négy másik szocialista vezetővel együtt ő is aláírt. Így nincs jelentősége annak sem, hogy ebben azt írják: "a múlt bűnei nem terhelnek". Szűrös, miként egy másik aláíró, Pozsgay Imre is váltig állítja: egyetértenek Orbán Viktor tusnádfürdői beszédével.

Történelmi igazsága, egyúttal aktualitása miatt is megalapozottnak látja Orbán Viktornak, a Fidesz-MPSZ elnökének nemrég Tusnádfürdőn, a "nemzetrontó baloldalról" tett kijelentését Szűrös Mátyás. A korábban az MSZMP-ben vezető szerepeket betöltő, majd a párttal szakító, magát nemzeti baloldaliként aposztrofáló Szűröst annak apropóján kérdeztük, hogy az utóbbi napokban a Népszabadság Fórum rovatának hasábjain is heves vita alakult ki Orbán mondatairól, a baloldal és a nemzet történelmi viszonyáról. A vitatkozó felek finoman szólva is szelektív emlékezettel és egyoldalúsággal vádolták egymást. Az MSZP utódpártiságára is kitérő polémiában Ripp Zoltán történész nevesítette az Orbán-féle Nemzeti Konzultációban ténykedő Pozsgay Imrét és Szűrös Mátyást, mint a Fidesz elnöke szerint a nemzetére rontani mindig kész baloldal egykori prominenseit, Orbán politikai szövetségeseit. Pozsgay Imre lapunknak korábban azt nyilatkozta: nem vette magára Orbán kijelentéseit, sőt azokkal alapvetően egyetért. Szerinte az MSZP mély válságban van, aminek jele, hogy "más van a cégéren, mint a boltban".

Hasonlóan érvel Szűrös Mátyás is, aki fontosnak tartja Orbán azon, kevésbé idézett kijelentését is, hogy kész az együttműködésre a nemzeti baloldallal. Hivatalos politikáját tekintve az MSZP nem igazi baloldali párt, miként az SZDSZ történetét is a "nemzetietlen politika tizenöt évének" tekinti Szűrös Mátyás. Az orbáni mondat történelmi igazságát illetően pedig azt mondta, igen, a munkásmozgalmi pártok valóban nemigen tudták vagy akarták kezelni a nemzeti kérdést, bár kétségtelen, hogy mindig is voltak nemzeti baloldaliak.

Az MSZP-nek a múlthoz való viszonyával is foglalkozott az a kiáltvány, amelyet 1990 márciusában Pozsgay és Szűrös is aláírt. Mellettük még Horn Gyula, Németh Miklós és Nyers Rezső jegyezte a szöveget, amit "a békés átmenet érdekében" tettek közzé. Ebben az MSZP nevében kijelentették: "a múlt bűnei nem terhelnek, tanulságai viszont köteleznek". A dokumentum "rögzíti": a "szocialisták kiálltak a más országokban élő magyarok jogaiért, felléptek és fellépnek a romániai magyarsággal szembeni jogtiprás ellen."

- Ez a levél litánia volt, melynek vállalásait nem tartotta be az MSZP - válaszolta érdeklődésünkre Szűrös Mátyás.

Demokrata: Magyar egyeduralmat!

"Hazátlan csavargók egytől egyig. A kommunista párt vezérkara (értsd: MSZP - a szerk.) azt merte követelni december ötödike után, hogy Orbán vonja vissza a szavait. Mintha ... nem ők követték volna el a főbenjáró bűnök legsúlyosabbikát, az aljas indokból, előre kitervelten, bűnszövetségben különös kegyetlenséggel elkövetett haza- és nemzetárulást ... Ha a demokrácia azt jelenti, hogy bármiféle jöttment idegen, lelki torzszülött büntetlenül mocskolhatja, gyalázhatja a nemzetet, akkor ki kell mondani, hogy ez a fajta demokrácia káros, és új utakat kell keresni... Másképp fogalmazva, rendszert kell váltani. A magyar alávetettséget a magyar egyeduralomnak kell felváltania a magyar élettérben."

Az idézet a Magyar Demokrata legutóbbi számában a lap főmunkatársa által jegyzett cikkből való, abból az újságból, amelynek nemrég Pozsgay Imre nagyinterjút adott, Orbán Viktor pedig korábban előfizetésére szólított fel. A szerző, Ágoston Balázs tavaly "Európa hősei voltak" című összeállítással emlékezett meg a budai Várból kitörési kísérletet végrehajtó német és magyar katonákról.

Szûrös Mátyás és Pozsgay Imre idõrõl idõre egyetértenek
Szûrös Mátyás és Pozsgay Imre idõrõl idõre egyetértenek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.