Túl drága az autoinjektor
Méh- vagy darázscsípés esetén életveszélybe kerülhetnek azok az allergiás betegek, akik nem tudják megfizetni a gyógyszertárakban kapható autoinjektor készüléket, mivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megvonta az eszközre vonatkozó támogatást - állítják allergológus szakemberek. Szeretnék elérni, hogy az OEP vegye föl a támogatott eszközök listájára az automata injekciót. Jelenleg - egyedi méltányossági kérelem alapján - csak a vakok és gyengénlátók, valamint a 14 éven aluli gyerekek kaphatnak 50 százalékos OEP-támogatást az autoinjektorra.
Takács Erzsébet debreceni allergológus orvos érdeklődésünkre azt mondta: az autoinjektor eszköznek az az előnye, hogy a rovarcsípést szenvedett beteg saját magának pár másodperc alatt akár ruhán keresztül is be tudja adni az életmentő gyógyszert. Ez az egyszer használatos készülék a gyógyszertárakban csaknem 16 ezer forintba kerül. Ezt az allergiás betegek nagy része nem tudja kifizetni. Takács Erzsébet megjegyezte: az OEP által ajánlott módszer az, hogy a beteg szerezzen be injekciós tűt, fecskendőt, hatóanyagampullát, ez a megoldás ugyanis sokkal olcsóbb. Az allergológus szerint azonban ez életveszélyes lehet, mert a rovarcsípés után rövid idő alatt olyan súlyos klinikai tünetek alakulhatnak ki, hogy nincs idő a művelet végrehajtásához, illetve az emberek pánikba eshetnek - képtelenek az injekció beadására. A méh- és darázscsípésekre a lakosság mintegy 4 százaléka allergiás. Az ő esetükben a csípés után a bőrön másodpercek alatt erőteljes duzzanat keletkezik, ami az egész bőrfelületre átterjedhet. Ilyenkor gyakran jelentkezik légzési nehézség, rosszullét, szédülés, a legsúlyosabb esetekben pár perc alatt a keringés is összeomlik. Az orvos úgy fogalmazott: ilyen tünetekkel nem lehet elvárni egy betegtől, hogy szakszerűen összeszerelje az injekciós tűt és a fecskendőt, letörje az ampulla tetejét, pontosan a kívánt mennyiségű hatóanyagot szívja fel a fecskendőbe, és adja be magának. A biztos megoldás az autoinjektor, amelyre egy évvel ezelőtt még volt OEP-támogatás, amit megvontak. Így a világszerte használt autoinjektor helyett egy korszerűtlenebb megoldással kell biztosítani az ellátást. Az orvos azt kérdezte: miért lépünk vissza?
Így nyilatkozott Nékám Kristóf, a Magyar Allergológus Társaság elnöke is, aki nem érti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár álláspontját. Úgy fogalmazott: szakmailag nem kérdéses, hogy a rovarcsípésre allergiásoknak autoinjektorra van szükségük. Hozzátette: kérdés, hogy az OEP döntéshozói felvállalják-e egy esetleges haláleset lelkiismereti terhét. Ez ügyben az allergológus társaság levelet írt az OEP-nek, de nem kaptak biztató választ.
Okolicsny Emília, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője azt mondta: költséghatékonysági vizsgálatot végeztek, és megállapították, hogy anyagilag nem éri meg a 15788 forintos autoinjektor támogatása, mert ennél az egyszer használatos eszköznél sokkal olcsóbb az öt ampullát tartalmazó, Tonogén nevű injekció, amely csak 1580 forintba kerül. Hangsúlyozta: az autoinjektor valóban kényelmesebb, de a másik megoldás ugyanolyan hatékony. Nem érti, hogy az orvosok miért hivatkoznak a betegek pánikreakciójára, az allergiásokat megtanítják az injekció beadására, az eszköz összeszerelésére. Szerinte a betegeknek egy esetleges csípés után elegendő idejük marad az injekció beadására. Úgy fogalmazott: nem értenek egyet az allergológusokkal, és nem tervezik az autoinjektor támogatásának kiterjesztését.