Kallódás ellen Kamasztanya
A szolnoki Kamasztanya tizenegy éve működik a lakótelepen azért, hogy ezeknek a fiataloknak egyfajta menedéket nyújtson. Az intézményt egy civil szervezet tartja fenn, s a városi önkormányzattól kapott támogatás mellett főként pályázaton nyert pénzekből működik.
Tóth Ferencné, a Kamasztanya vezetője azt mondja: nyáron több gyerek "esik be" hozzájuk, s nemcsak délután, hanem reggel vagy délelőtt is.
- A kisebbektől a tizennyolc évesekig szinte minden korosztály megfordul nálunk - mondja. - Az előbbiek főként idősebb testvérükkel érkeznek, a szülők ugyanis gyakran rájuk bízzák a kicsiket. Legtöbben éhesek, ezért vezettük be, hogy uzsonnát is kínálunk, amit gyakran a gyerekekkel közösen készítünk el.
A Kamasztanya az egyik tízemeletes lakótelepi ház alsó traktusában található. Az itt lakók - mint azt Tóth Ferencnétől megtudom - többször panaszkodtak már, hogy zajosak az idelátogató fiatalok, pedig igyekeznek kulturált kereteket biztosítani nekik a hasznos időtöltéshez. Aki akar, számítógépezhet, lehet asztali focizni, s gyakran tartanak kézműves-foglalkozásokat is. Ilyenkor az itteni pedagógusok, civil szakemberek elbeszélgetnek a gyerekekkel, s sokszor kerül szóba így a drogfogyasztás, a bűnözés.
- Ezeknek a gyerekeknek, akik általában csonka, hátrányos helyzetű családokból érkeznek, nem lehet tudományos előadás-sorozatokat hirdetni e témákról, sokkal fogékonyabbak a meghittebb beszélgetésekre - mondja Tóth Ferencné. Hozzáteszi: abban sem korlátozzák az idejövőket, hogy mikor jönnek és mikor mennek el. A Kamasztanya nyitott hely, nem ellenőriznek senkit, s nem vállalnak külön gyermekmegőrzést. Aki bejön, az aláír egy jelenléti ívet, így a szülők megbizonyosodhatnak arról, hogy a gyerek valóban itt töltötte ideje egy részét.
Az intézmény vezetőjétől megtudtuk: a szolnoki Kamasztanya éves költségvetése eléri a 12 millió forintot: az intézményben egész évben tizennégy szakember dolgozik - az ő bérük, illetve a programok költségeinek előteremtése egyre nagyobb terhet ró a civil szervezetre.