Barátságtalan magyar egészségügy

Európában Hollandia, Svájc és Németország egészségügyi rendszere bánik a legjobban a betegekkel - derül ki az Európai Egészségügyi Fogyasztói Indexből. Magyarországot a lista vége felé találjuk.

A brüsszeli székhelyű szakértői csoport, a Health Consumer Powerhouse szakértői a betegek kiszolgálásának színvonalát vizsgáló felméréssel 12 országot vettek górcső alá - köztük Magyarországot is. A megszerezhető 60 pontból a legjobbak 46-48 pontot értek el. A magyar egészségügyi rendszert 35 pontra értékelték, s ezzel a tizedik helyre sorolták.

Az elemzők a különféle ellátásokhoz és az új gyógyszerekhez való hozzájutás gyorsaságát, az egyes betegségek várható kimenetelét, valamint a rendszer fogyasztóbarát jellemzőit vizsgálták. Az utóbbinál például arra voltak kíváncsiak, hogy egy-egy beavatkozás díjára melyik országban jár hitel, halasztott fizetési lehetőség, vagy megújíthatják-e vényeiket a betegek külön időpont-egyeztetés nélkül, azaz soron kívül. Megkérdezték, mennyit kell várni egy csípőprotézis-beültetésre, a daganatos betegeknek a terápiára, illetve a szívinfarktust követően az életmentő beavatkozásokra.

Nincs olyan ország, amely az Európai Egészségügyi Fogyasztási Indexben valamennyi mutató tekintetében kitűnne. Zömében azok az országok értek el magas pontszámot, amelyek többféle finanszírozási rendszert működtetnek, függetlenül attól, hogy a szolgáltatások milyen tulajdonban vannak, azaz ahol a beteg választhat a kötelező és az önkéntes biztosítások között. A legjobbakra - Hollandia, Svájc, Németország - a hatékony gyógyítás, a nyitottság, "a fogyasztó az úr" szemlélet jellemző. Az orvosi munka színvonalát tekintve Svédország a legjobb. Spanyolország és Olaszország teljesítményét rontja, hogy a betegeknek nincs egyenlő esélyük a szolgáltatások igénybevételére. A közfinanszírozott ellátást csaknem minden esetben ki kell egészíteni a magánorvosi kezeléssel is. Anglia győztes lehetne a maga betegtájékoztatási rendszerével, de az eredményét rontják a hosszú várólisták.

A szakértői csoport szerint Magyarországon gyorsan és könnyen elérhetőek a különböző ellátások, viszonylag keveset kell várakozni a térd- és csípőprotézisek beültetésére (az esetek felében 90 napnál kevesebbet). A daganatos betegek sugár-, illetve sebészeti beavatkozására három héten belül sor kerül. Ugyanakkor a betegtájékoztatásban van még mit pótolnunk. Az elemzők minősítése szerint a tájékoztatás a bürokratikus működés, illetve az orvosok negatív hozzáállása miatt rossz. Ront az összpontszámon az is, hogy nem lehet a vényeket időpontkérés nélkül megújítani, valamint az internetes és az éjjel-nappali telefonos egészségügyi szolgáltatások sem érhetők el korlátlanul.

A rendelõkben a többség nem diagnózisra, hanem receptre vár
A rendelõkben a többség nem diagnózisra, hanem receptre vár
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.