Számos áldozata és több ezer károsultja van a szélsőséges időjárásnak

Spanyolországban, Portugáliában és Franciaországban az erdőtüzek, Bulgáriában és Görögországban az esők és jégesők, míg Kínában a Maca tájfun okozott súlyos károkat, és szedett áldozatokat a hét végén.

Két halott, 30 sebesült, több ezer hektár megsemmisült erdő: ez a tragikus mérlege a Spanyolországban, Portugáliában és Franciaországban a hét végén pusztító erdőtüzeknek.

Vasárnapi sajtójelentések szerint a Spanyolország északnyugati részén fekvő Ourensében egy erdőtüzet oltó repülőgép szombaton hegynek ütközött, pilótája életét vesztette. A közép-spanyolországi Casaviejában, Avila mellett kőomlás zúzott halálra egy 29 éves önkéntes tűzoltót. Mintegy 100 gyereket kellett egy nyári táborból kimenekíteni.

A spanyol erdőkben vasárnap több mint 20 új tűzfészek keletkezett, a legtöbb az ország északnyugati részén fekvő Galíciában. A leghevesebb tüzek az észak-spanyolországi León körzetben tomboltak, ahol a lángok csaknem 3500 hektár erdőt és bozótot semmisítettek meg. A tűz időnként a Las Médulas természetvédelmi parkot is fenyegette, amely a világörökség része. Spanyolországban egyébként szombaton mérték az ország történetének eddigi legmelegebb hőmérsékletét, 42 fokot.

Portugáliában legkevesebb 21-en sérültek meg a tűzzel vívott harcban. Az ország középső részén fekvő Ouremben 16 falusi lakost füstmérgezéssel kellett kezelni, négy tűzoltó és egy nyugdíjas égési sérüléseket szenvedett. Az erdőtüzek lakott településekre is átterjedtek, és több mint 20 lakóházat elpusztítottak. A 32 tűzfészek többségét időközben sikerült elfojtani, a tűzoltóság közlése szerint már csak két tűzfészek aktív. A szárazság és meleghullám következtében azonban az egész országban továbbra is "rendkívüli erdőtűzveszély" áll fenn. Alentejo körzet a maga 43 fokos csúcshőmérsékletével valóságos sütőkemence. A portugál hatóságok az ország nagy területein a legmagasabb fokú riadókészültséget rendelték el. Az oltási munkálatokhoz 3 ezer tűzoltót és több száz katonát mozgósítottak.

Franciaországban, Aix-en-Provence-tól délre az erdőtüzek megfékezésén fáradozó tűzoltók közül heten égési sérüléseket és füstmérgezést szenvedtek. A földközi-tengeri partvidékről fújó száraz szél, a misztrál szombaton tovább táplálta a lángokat. A tűz a Montaiguet-hegységben több mint 500 hektárra terjedt ki, tíz házban okozott károkat, és több mint 100 lakost kellett biztonságba helyezni.

Bulgária az elmúlt két napban igazi természeti csapást élt át: az ország hat megyéjében szakadatlanul zuhogott az eső, súlyos áradásokat okozva. Szófiában, a főváros környékén és több más megyében rendkívüli állapotot rendeltek el; az előzetes adatok szerint 4-en haltak meg az özönvíz miatt.

Ihtiman városának utcáin másfél méteres áradat hömpölygött, több tucat ház megsemmisült, a teljes lakosságot kitelepítették. Jelen Pelin településre olyan hirtelenséggel tört rá az ár, hogy az embereket a veszélyeztetett körzetekből nem sikerült idejében kimenekíteni, és a hadsereg kétéltű járművei siettek a bajba jutottak megsegítésére. Több száz ház összeomlott, az ár hidakat mosott el, utakat mosott alá, fák százait döntötte ki. Az elemi csapás sújtotta körzetekben nincs villanyáram, ivóvíz, nem működik a telefon. Bulgária második legnagyobb városában, Plovdivban víz alá kerültek az aluljárók és számos utca. A várost átszelő Marica folyó vízszintje eközben tovább emelkedik. Bulgáriában összesen 10 ezer embert telepítettek ki.
Az eső és jégeső Görögország északi részén áramkimaradásokat okozott, és gazdaságokat tett tönkre. Trákia körzetben szombaton a heves esőzések 2000 hektárnyi termőterületet árasztottak el, Komotini és Tokszotesz városok között időlegesen nem közlekedtek a vonatok. A Szalonikitól 75 kilométerre délre fekvő Kateriniben 200 hektár dohány- és szőlőültetvényt vert el a jégeső. Az Égei-tenger északi medencéjében fekvő Thaszosz szigetén a heves esők vasárnap reggel 30 parkoló gépkocsit sodortak egy közeli folyóba. Nea Apolloniában, Szalonikitől 40 kilométernyire északkeletre, 300 kecskét sodort el egy megáradt folyó.

Kínában eközben trópusi viharrá szelídült a Maca tájfun, amely a hét végén legkevesebb négy emberéletet követelt, és milliós károkat okozott. Több mint egymillió embert kellett biztonságba helyezni a forgószél elől, amely szombaton 118 kilométeres óránkénti sebességgel zúdult a délkelet-kínai partokra, és vonult tovább északra, Sanghaj irányában. Sanghajban egy, Csöcsiang (Zhejiang) tartományban két ember halt meg, egy további személy Anhuj (Anhui) tartományban vált a tájfun áldozatává. Sanghajban mintegy 43 ezer embert kellett kimenekíteni, Csöcsiang tartományban összesen 1,24 millió, Anhujban pedig további 8600 embert evakuáltak - jelentette a China Daily című angol nyelvű kínai lap.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.