Telített csatornák, elázott otthonok
Az ágyamig állt a víz - mondja péntek délelőtt Oros Lászlóné, Ilonka néni kisújszállási Csatorna úti háza előtt. Lábszárig állunk a vízben, a szobákból vödrökkel merik kifelé a szutykos, szennyvízzel kevert masszát. A környéken mindenki ideges, kivéve az egyedül élő, 83 éves asszonyt, aki azt mondja: őt megedzették már az évek, semmin nem lepődik meg. Csütörtökön is éppen paprikákat palántázott, amikor a városra hatalmas esőzés zúdult.
- Először örültem is neki, gondoltam, így legalább nem kell külön locsolni - meséli az asszony. Két óra múlva aztán már a lakásában cuppogott a víz, a fürdőszobából a szennyvíz tört fel, mert a csatorna nem bírta tovább a terhelést. Ilonka nénit győzködték a szomszédok, menjen el a szociális otthonba, és éjszakázzon ott. A háza az ötvenes években, vályogból épült, így a vízzel teli falak bármikor megroggyanhatnak.
- Nem megyek én sehová, itt van a gazdaságom, a tyúkok, malacok, nem hagyom itt őket - hárította el az ajánlatot. Hozzátette: Dunaharasztiból a hét végén jön hozzá a fia, majd vele együtt kiszivattyúzzák a vizet. Biztosítása nincs, azt reméli, hogy az önkormányzattól kap majd pénzt, és abból fertőtlenítheti, újrafestheti a lakást.
A 32 éves Balla Sándor szintén a Csatorna utcában lakik, ő két évvel ezelőtt épített egy új vályogházat. Jól alászigetelték, így náluk "csak" a melléképületet és az udvart árasztotta el a víz. Az utcában lakók még csütörtök éjszaka saját maguk ástak árkot a ház előtti földútba, azért, hogy a vizet a közeli ligetbe vezessék. Később a tűzoltók is csatlakoztak hozzájuk, és újabb vájatokat alakítottak ki, ám a víz még így is csak lassan csordogált.
Mint megtudtuk, Balla Sándornak van lakásbiztosítása, és már felhívta a társaságot.
- Kicsit felment bennem a pumpa, mert azt válaszolták, hogy csak a jövő héten tudnak kijönni, akkor mérik fel a kárt - mondja.
Egy utcával odébb, a 85 éves Tóth Endre a könnyeit törölgeti, miközben rokonai és szomszédai segítenek kitakarítani a házát. Ez is vályogból épült, s most minden fal nedves, átázott. Az ágyat téglából emelt oszlopokra rakták, hogy ne szívja fel a vizet a fa. Az idős férfi és felesége a csütörtök éjszakát az egyik kisújszállási gyereküknél töltötte. A jelenlegi helyzet szerint vélhetően napokig nem tudnak még visszaköltözni ázott falú házukba.
Kisújszálláson csütörtök este néhány óra alatt 160 milliméternyi csapadék hullott. Ezen a környéken általában egész évben 300-500 milliméter csapadék esik, így egy nap alatt szinte az egész évi mennyiség fele a településre zúdult. Palágyi Gábor polgármester azt mondja: hiába voltak kitisztítva az árkok, ekkora vízmenynyiséggel nem tudtak mit kezdeni.
- Ötvenöt házba folyt be a víz, ezeken a helyeken folyamatosan szivatytyúzunk - mondja a polgármester. Az önkormányzat kárszakértői péntek reggel már sorra járták a házakat, és pontos listát készítettek arról, hogy hol mekkora a baj. Az önkormányzat a megyei területfejlesztési tanácstól kért segítséget, saját forrásaik ugyanis nincsenek a károk enyhítésére.
Kisújszálláson csütörtök este rendkívüli belvízvédelmi fokozatot rendeltek el - tudtuk meg Jánosi Zsolttól, a Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóügyeletesétől. A településen folyamatosan hatvan tűzoltó dolgozik az önkormányzat és százhúsz fős védelmi csoportjával együtt. Négy lakásból átmenetileg rokonokhoz költöztették az ott élőket, egy nénit pedig szociális otthonban helyeztek el néhány napig. A tűzoltók tegnap is kaptak újabb bejelentéseket arról, hogy Kisújszálláson befolyt a víz a házakba. Így a pontos károkat egyelőre lehetetlen megbecsülni.
A heves esőzések több Szolnok megyei településen is okoztak gondokat. Martfűn néhány lakóházat veszélyeztetett a víz, de péntek reggelig csak az egyikből kellett kiszivattyúzni a vizet, a többi helyen sikerült homokzsákokkal megvédeni a portákat. A helyi sörgyárban és növényolajgyárban is szivattyúztak a tűzoltók: ezen a két helyen pincét és kazánházat öntött el a víz. Szolnokon és Tószegen is szivattyúztak a tűzoltók: ezeken a településeken azonban péntek délutánig senkit sem kellett kiköltöztetni otthonából.