Az olajforrások kimerülésére figyelmeztetnek az ötök
Az első ezermilliárd hordónyi olajat 125 év alatt égette el az emberiség, a következő ezermilliárdot harminc év alatt használja fel. A következő 25 esztendőben ötven százalékkal növekszik a gépjárművek száma. Jelenleg kétszer annyi olaj fogy, mint amennyit az olajcégek feltárnak.
Ilyen és ehhez hasonló rövid figyelmeztető szövegekkel bombázza a Chevron például a CNBC amerikai üzleti hírtelevízió nézőit. A témának szentelt honlapon (www.willyoujoinus.com) pedig arról folyik az elmélkedés, hogy vége a könnyen hozzáférhető olaj korszakának.
Az öt nagy olajtársaság egyike azonban nincs egyedül. Az ExxonMobil szerint a világ súlyos kihívások előtt áll, s nincsenek egyszerű válaszok. Előrejelzésében arról értekezik, hogy az OPEC-en kívüli termelés öt éven belül eléri a csúcsát, s utána hanyatlani fog.
A Financial Times által idézett szakértők úgy vélik: a cégek célja nem más, mint meggyőzni a fogyasztókat arról, hogy a nehezen hozzáférhető, csak nagy költséggel feltárható és kiaknázható lelőhelyekre is szükség van, még akkor is, ha ezek a munkálatok környezetvédelmi aggályokat is felvetnek.
Jó példa erre a Total, amely Kanadában olajhomokból próbálja az olajat előállítani. Stratégiája pedig arra épül, hogy egyre messzebb és mélyebbre kell menni az olajért. A Shell közben arra kényszerült, hogy a bálnákért aggódó környezetvédő szervezet tiltakozása miatt változtasson az orosz sarkvidéken áthaladó csővezeték nyomvonalán, a BP pedig a Mexikói-öbölben végzett mély vízi fúrásokat, ám berendezéseit a trópusi viharok megrongálták.
Az olajtársaságok részvényesei fölfortyantak a hirdetési kampányok láttán, már csak azért is, mert a nekik rendezett befektetési konferenciákon is a jövőbeli olajárakról és kitermelési lehetőségekről esik szó - természetesen egészen más megközelítésben.
Az olaj ára közben pénteken megint a történelmi csúcs közelében, azaz 62 dollár felett járt hordónként, miután az Egyesült Államokban fél tucat finomító kényszerült terven kívüli leállásra műszaki vagy időjárási okok miatt. Ez pedig tovább feszíti a nagy kereslettől és alacsony kapacitástól terhelt piacot. Az árak magasak, annak ellenére, hogy az OPEC júliusban naponta több mint harmincmillió hordót töltött fel olajjal, amire 1979 decembere óta nem volt példa. A tagországok képviselői a jövő hónapban találkoznak, s értesülések szerint többen azt javasolják majd, hogy függesszék fel a kvótarendszert, s mindenki annyi olajat értékesítsen, amennyit csak tud.