Gellért és Kondor a "csap" két oldalán

Legfeljebb három hónapra maradt pénze a közrádiónak, miután a főkurátor elzárta a költségvetési csapot. A rádió számláján 15 millióval kevesebb van: Kondor Katalin felvette "kárpótlását".

Kifizetjük a rádiósok bérét, még ha a kuratórium elnöke nem utalja is át a pénzt - nyilatkozta lapunknak Hollós János, a Magyar Rádió Rt. (MR) alelnöke, akit az MSZP-s Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök szerint törvénytelenül nevezett ki a közrádió ügyvezetőjévé Kondor Katalin leköszönt elnök. Gellért Kis azért zárta el a "csapot", mert Hollós felszólítása ellenére sem adta át az ügyvezetést a kuratóriumi elnökség megbízottjának, Szijártó Istvánnak. Hollós szerint a rádió számláján 2-3 hónapi működésre elegendő pénz van. Hollós érthetetlennek tartja, miért fenyegeti az egész rádiót Gellért Kis, hiszen van törvényes lehetősége is: a kuratórium kétharmados döntéssel visszahívhatja őt tisztségéből.

(Kondor elődje, Hajdu István elmondta: az ő idejében az ügyvezetéssel még nem volt gond. Távozásakor megbízta az alelnököt az ügyvezetéssel, de csak korlátozott jogkörrel. Döntését akkor nem vitatta senki.)

Az MR-t felügyelő kuratórium elnöke a Népszabadság kérdésére elmondta, hogy a közrádió üzembentartási díj címén havi 558 millió forintot kap a Műsor-szolgáltatási Alapból a kuratóriumon keresztül. A havi esedékes összeget tartja tehát vissza, mert "illegitim vezetőre nem lehet milliókat bízni". Bírósághoz viszont nem fordul, mivel a per túl sokáig tartana. Jövő szerdán a kuratórium elnöksége dönt az átutalásokról. Az valószínűtlen, hogy az elnökség Hollóst erősítené meg tisztségében, hiszen Szijártót is ez a grémium bízta meg. A kérdés inkább az, hogy az elnökség is jogszerűnek, illetve arányosnak gondolja-e a csapelzárás mint nyomásgyakorlási eszköz alkalmazását. Megkérdeztük Gellérttől: mi történik, ha az elnökség osztja az ő döntését, és Hollós ennek ellenére sem adja át helyét Szijártónak? A válasz: "ezt az elnökségnek kell mérlegelnie, de leginkább Hollósnak, akit a pénz megvonásáért, továbbá minden kárért, veszteségért személyesen terhel felelősség". A kuratóriumi elnöknek egyébként a jövő héten az Országgyűlés elnökét is tájékoztatnia kell a rádióban kialakult helyzetről.

A Fidesz is megszólalt az ügyben, mégpedig a párt kampányfőnöke. E tisztségének megfelelően Rogán Antal az MTV Nap-kelte című műsorában úgy fogalmazott: "ha ebből (mármint a pénzek visszatartásából - Ny. M.) valóban kormányzati (sic!) gyakorlat lesz, akkor nincsen más választása a Fidesznek, hogy nemzetközi nyilvánossághoz forduljunk, és azt mondjuk, hogy ez a sajtószabadság durva megsértése".

A közrádió jelenlegi anyagi helyzetén vélhetően nem sokat javít, hogy Kondor Katalin már felvette a rádiótól 15-19 millió forint közötti összegű "kárpótlását". (Pontos összeget forrásaink személyiségi jogokra hivatkozva nem közöltek, annak ellenére, hogy közpénzről van szó - Ny. M.). A pénz azért "jár" Kondornak, mert még 2001-ben (az akkori, kizárólag jobboldali delegáltakból álló, csonka rádiókuratórium elnökével, a fideszes Szadai Károllyal) megkötött megbízási szerződésében egyéves járandóságának megfelelő "kárpótlásért" (a szerződésben ezt a kifejezést használták) vállalta: elnöki megbízatásának megszűnését követően egy évig nem megy más műsorszolgáltatóhoz. A volt rádióelnök e feltételt teljesítette is, amennyiben nem ment sehova a közrádióból: változatlanul ott dolgozik...

Kondor Katalin és Szadai Károly is azzal érvelt, hogy az egyéves járandóságot még Hajdu István rádióelnök, Kondor elődje vezette be. Hajdu ezt kérdésünkre megerősítette, azzal a kitétellel: csak azok kaphattak végkielégítést, fájdalomdíjat az ő idejében, akik - akár saját akaratukból, akár kényszerűen - utcára kerültek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.