Bihar megyében felavatták az első erdélyi eMagyar pontot

Minden célkitűzés megvalósult a Nagyváradi Célok nevet viselő tervezetcsomagból, amit a magyar Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) együtt indított útjára 2003-ban - mondta Nagyváradon Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter.

A magyar politikus kedden Éradonyban részt vett az első erdélyi eMagyar pont felavatásán, ezt követően pedig egy nagyváradi fórumon tartott előadást román kollégájával, Nagy Zsolt távközlési miniszterrel együtt. A magyar politikus kifejtette: a programcsomag sikeres megvalósítása annak köszönhető, hogy a felek nem tűztek maguk elé túlzott célokat, hanem az építkezés alapvető kockáit emelték eleve a megállapodás szövegébe. A tárcavezető értékelése szerint ez az együttműködés jó alap volt arra, hogy ezután kidolgozzák az összmagyar információs stratégiát, amely elősegíti e téren a magyarság fejlődését, modernizációját. Ennek következő lépéseként - mint Kovács Kálmán bejelentette - várhatóan szeptember 19-én újabb megállapodást ír alá a magyar kormány a fontosabb határon túli magyar szervezetekkel. Ez olyan információs technológiára épít - hangoztatta a miniszter -, amely nem ismer határokat, lebontja a falakat az emberek között. 

A politikus rövid erdélyi látogatása során többször is hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás után az RMDSZ volt az első határon túli magyar szervezet, amely együttműködési megállapodást írt alá egy magyarországi minisztériummal, a romániai magyar érdekvédelmi szervezet vezetőinek választása pedig éppen az Informatikai és Hírközlési Minisztériumra esett. 

A 2003 májusában aláírt első megállapodást ugyanabban az évben, novemberben egy fórum követte, amelyen az együttműködő felek meghatározták a "Nagyváradi Célokat". Az így meghatározott programcsomag értelmében az erdélyi magyar fiatalok is bekapcsolódhattak a magyar szaktárca által bonyolított közös programokba. Ennek keretében megkezdődött az eMagyar pontok hálózatának kialakítása is, idén Erdélyben több mint száz ilyen intézmény jön létre. A szélessávú internetkapcsolattal rendelkező helyiségek lehetővé teszik a helyieknek, hogy a világhálóra csatlakozzanak. A határon túli magyar területeken a magyar kormány összesen 333 ilyen pontot tervez létrehozni. 

A látogatáson részt vevő Szabó Béla, a Határon Túli Magyarok Hivatalának megbízott elnöke közölte, hogy hivatala évente körülbelül 200 millió forintot költ a határon túli eMagyar pontok kialakítására, Erdélyben az idei százon felül pedig további hatvannal-hetvennel bővítik az ilyen létesítmények számát. A Bihar megyébe tervezett 15 eMagyar pont lehetővé teszi, hogy itt is kialakítsák a Bihar Hálót. Ez a Hargita Háló után a második internetes rendszer lenne, amely magyarok által lakott vidékeken az IHM támogatásával valósult meg.

Nagy Zsolt távközlési miniszter előadásában az RMDSZ és az IHM közötti együttműködés eredményeiről számolt be. Közölte: míg tavaly csak hét teleház létezett Erdélyben, ezek számát az idén várhatóan kétszázra bővítik. Emellett 2004-ben 162 számítógépet helyeztek ki az erdélyi magyar iskolákba, 51 iskola eszközparkját fejlesztették, az idén pedig az eMagyar pontok létrehozása mellett 150 - kolozsvári könyvtárakban lévő - könyvcím digitalizálását tervezik. Ezt a programot később kiterjesztik Erdély más területeire is. 

A látogatás végén Kovács Kálmán negyven magyar nyelvű szoftvert adott át az erdélyi magyar oktatási intézmények képviselőinek, hogy ezekben az intézményekben is jogtiszta magyar nyelvű, korszerű szoftvereket használhassanak a diákok.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.