A kettős állampolgárság akadályai
Egyelőre úgy fest, mindkét megoldás akadályokba ütközik.
Több EU-tagállamban létezik eltérő tartalmú állampolgárság. Azok az országok azonban, amelyek korlátozott tartalmú állampolgárságot biztosítanak, az erről szóló rendelkezéseiket az unió létrehozása, illetve az Európa Tanácsnak az állampolgárságról szóló 1997-es konvenciójának megszületése előtt alkották meg. A szerzett jogokat el nem vehetik, ám a kivételes szabályokat jórészt indokoló gyarmatbirodalmak felbomlása óta új helyzet állt elő.
1. Az Európai Unió tiltja az uniós polgárok közötti etnikai alapú megkülönböztetést. Ha Magyarország határon túli magyar nemzetiségűnek etnikai megfontolások alapján adna magyar állampolgárságot, s ahhoz csak korlátozott jogokat rendelne, kétszeresen is megsértené ezt az alapvető jogelvet.
2. Az Európai Bíróság 1992-es döntése szerint a szabad letelepedés jogát nem lehet korlátozni arra hivatkozva, hogy valamely uniós állam polgára más állampolgársággal is rendelkezik, és életvitelszerűen egy közösségen kívüli országban tartózkodik. Ebből következik, hogy a kettős állampolgártól a közösségen belül nem tagadhatják meg a letelepedés jogát, ilyen korlátozást mi sem vezethetnénk be.
3. Az Európa Tanács Magyarországon is hatályos konvenciója szerint az "állampolgárság valamely személy és egy állam közötti jogi köteléket jelenti, és nem utal a személy etnikai származására". Így tehát a magyar nemzetiségűek pusztán származásuk okán nem kaphatnak magyar állampolgárságot. Kivételes elbánásra van lehetőség: az állam "köteles elősegíteni... az állampolgárság újra megszerzését olyan korábbi állampolgárai számára, akik törvényesen és szokásosan tartózkodnak területén". Ezért ad ma Magyarország kedvezményes feltételekkel állampolgárságot azoknak, akik nálunk telepednek le, és a felmenőik között volt magyar állampolgár. E konvenció alapján eddig lehet menni.
Gémesi Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára lapunk kérdésére elmondta: a népszavazás a kettős állampolgárság kérdésére válaszolt, így ezzel a tárca nem is foglalkozik. Tárgyalni fognak viszont az érintett szomszéd országokkal (elsősorban Szerbiával és Ukrajnával) a magyar nemzeti vízum részleteiről, miután ennek konkrétumai pontosan összeállnak, és megérkezik az EU szakvéleménye is.