A hálón töltődik az EMMA
-Az idén, a múlt évhez képest havonta átlagosan nyolc százalékkal több bejelentés jött, ami összefügg a munkaerőpiacon tapasztalható élénkebb mozgással, valamint azzal, hogy már elkezdődött az Országos Nyugdíjbiztosítótól, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól átvett, 2004. május 1-je előtti adatok munkáltatói pontosítása. Ezeket az adatokat a munkáltatók összevetik a tényleges helyzettel, s a pontosítást jelzik a munkaügyi adatbázisnak - tette hozzá. Az erre kidolgozott számítógépes program segítségével lehetőség lesz arra, hogy a munkáltatók az interneten telephelyükön hívják le a rájuk vonatkozó, tárolt adatokat, azt összevessék a saját nyilvántartásukkal, s a pontosításhoz szükséges változtatásokat is interneten küldjék vissza az adatbázisba.
A tapasztalatok alapján elmondható, hogy a cégek is igénylik az adatok pontosítását, annak érdekében, hogy a valósággal egyező adatok szerepeljenek a nyilvántartásban az általuk foglalkoztatottakról. - A munkáltatók kedvező együttműködési hajlandóságát látva, az év végéig valószínűleg megtörténhet az adatok csaknem teljes körű pontosítása - jegyezte meg Horváth Györgyi.
Az első fél évben 150 ezer munkaadó jelentett be munkaviszony létesítésére, megszűnésére vonatkozó adatokat. A munkaadók 25 százaléka, főként a nagyobb munkaerő-forgalmat lebonyolító cégek már a kiváltott PIN kóddal, azaz interneten vagy a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül teljesítik bejelentési kötelezettségüket.
Míg a múlt év végén a bejelentéseknek még csak 34 százaléka érkezett az interneten vagy a telefonos ügyfélszolgálaton, az idei első fél év végére ez az arány már 42 százalék volt, az utóbbi egy hónap bejelentéseit összesítve pedig már 52 százalékra emelkedett az ilyen módon teljesített bejelentések aránya - közölte a munkaügyi nyilvántartó központ helyettes vezetője. Az adatszolgáltatás, illetve a nyilvántartás minőségét is növeli, hogy ma már a munkaviszonyok létesítésére, megszűnésére vonatkozó közlések több mint fele elektronikusan érkezik.
A gyarapodó munkaügyi adatállományból a munkavállalók is lekérdezhetik a munkaviszonyukól nyilvántartott adatokat - PIN kód kiváltásával vagy a munkaügyi kirendeltségeken jogosultságuk igazolásával. Bár az információkhoz szükséges PIN kódot egyre többen váltják ki, az érdeklődők száma még mindig nagyon alacsony: a kóddal alig húszezren rendelkeznek. A szakember azonban arra számít, hogy a nyilvántartás kormányzati ügyfélkapun keresztüli elérhetőségével ez a szám rohamosan nőni fog.
A nyilvántartási rendszerben elvileg valamennyi, a munka törvénykönyve hatálya alá tartozó foglalkoztatott szerepel.
Amit az érdeklődő megtudhat
Az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisba a munkáltatóknak tavaly május óta 24 órán belül be kell jelenteniük új alkalmazottaikat. Az adatbázis tartalmazza a nyugdíjbiztosító 2002-2003-as adatait és az OEP 2004 májusáig vezetett nyilvántartását. Így a munkavállaló, arról, hogy bejelentetten dolgozott-e 2002-ig kaphat az EMMA-ból információt. Annak kiderítésére viszont, hogy ez idő alatt mennyi járulékot fizetett utána alkalmazója, az adatbázis nem alkalmas. Az információ kéréséhez az azonosításhoz szükséges egy PIN kód. Ennek megszerzése nem túl bonyolult, ha valaki érti a módját.
A legegyszerűbb - annak, akinek van internet-hozzáférése, valamely keresőbe például a Google-ba - beírni a rövidítést. A www.emma.hu-val ne próbálkozzunk, viszont, ha 185-öt hozzátesszük, akkor megtaláljuk a honlapot. A 185 egyben az a telefonszám, amelyen "élőben" is felvilágosítást kaphatunk arról, miképpen tegyünk szert a PIN kódra. Ennek és a taj-számnak a segítségével már telefonon és a hálón keresztül is naprakészek lehetünk a munkaviszonyunkról.
Az Emma honlapjáról eljuthatunk az Állami Foglalkozatási Szolgálat (Áfsz) portáljára, ahol egy sor hasznos tudnivaló kínálja magát, egyebek közt arról is, milyen adatlapokat kell megkapnia a munkaviszony megszűnésekor a munkavállalónak. (H. Sz.)