Szükséges és elkerülhetetlen egy baloldali fordulat Oroszországban, a baloldalnak kell hatalomra kerülnie, hogy összebékítse a szabadságot az igazságossággal - állítja Mihail Hodorkovszkij, a Yukos orosz olajcég volt vezetője, aki a Vedomosztyi című újságban fejtette ki álláspontját az orosz hatalom legitimitásáról, lényegéről és jövőjéről.
Hodorkovszkij: baloldali fordulat szükséges Oroszországban
Hodorkovszkij, akit május végén kilenc évi börtönre ítélt a bíróság gazdasági bűncselekményekért és magánszemélyként immár harmadik cikkét jelentette meg az orosz sajtóban, rámutatott: nincs igazuk azoknak az orosz és külföldi elemzőknek, megfigyelőknek, akik Vlagyimir Putyin elnökkel és "leningrádi" csapatával hozzák összefüggésbe az autokrata helybentopogást. A folyamat szerinte még 1996-ban vette kezdetét, amikor Borisz Jelcin akkori elnök újjáválasztását, majd 2000-ben a hatalom (a konzervatív liberális jelcini irányvonal) folyamatosságának megőrzését nem demokratikus eszközökkel, hanem a közvélemény manipulásával, s a legégetőbb kérdésekre választ ígérve "gigantikus blöffel" biztosította a Kreml.
Hodorkovszkij kiemelte, hogy a társadalomban erősen megnőtt az igény az igazságosságra, és politikai válság fenyeget. "Társadalmi robbanások nem ott történnek, ahol a gazdaság csődbe jutott, hanem ott, ahol megérett az idő a gazdasági növekedés gyümölcseinek szétosztására. Nem ott, ahol többé-kevésbé mindenki egyformán él a nyomorúságban, hanem ott, ahol a gazdagok egy százalékos és a középosztály kilenc százalékos rétege messze elszakadt a szegények, vagy ami még fontosabb, a megalázottak 90 százalékos tömegétől" - írta.
A posztszovjet autokrata modell lehetőségei kimerültek, a Kreml minden ravaszkodásának dacára a baloldal győzni fog, mégpedig demokratikusan, a választók többségének akaratával megegyezően - vélte Hodorkovszkij, aki szerint a következő választások után elkerülhetetlen, hogy a kommunista párt és a Rogyina (Haza), vagy ezek történelmi örökösei bejussanak a hatalomba. Fontosnak nevezte, hogy a baloldali liberális erők döntésre jussanak, létrehoznak-e egy széles körű szociáldemokrata koalíciót, amely kulcsszerepet játszik majd a baloldali fordulat után egy újabb önkényuralmi rendszer kialakulásának megakadályozásában, vagy pedig az egymás közötti végnélküli, politikailag értelmetlen csatározásba merülve a politika peremére szorulnak.
A társadalomban a baloldali értékek és demokratikus intézmények iránti igények dominálnak. "A következő orosz hatalomnak éppen ez lesz a programja: állami paternalizmus, demokrácia, szabadság és igazságosság, mindez együtt a barikád azonos oldalán" - állapította meg Hodorkovszkij, aki szerint Putyinnak csak annyit kell tennie a baloldali fordulat békés úton történő megvalósulásáért, hogy az alkotmányt betartva 2008-ban távozik az államfői posztról, és lehetővé teszi demokratikus választások megtartását.
(MTI)