Felvételi: jövőre háromszor is lehet javítani
A diákok érettségi bizonyítványába azt a jegyet írják be, amelyet első vizsgájukon szereznek, a továbbiakról csak tanúsítványt kapnak, amelyek közül azt használhatják föl, amelyik a legkedvezőbb pontszámot jelenti a felvételi versenyében. A most nagy botrányt kiváltott "pontösszesöprési módszerre" viszont nagy valószínűséggel már nem lesz lehetőség. Mint emlékezetes: a korábban érettségizettek egy jogalkotási hiba miatt hozhatták a régi érettségi ötöseikért járó maximális felvételi pontjaikat, de még további hét pontot is begyűjthettek, ha az idén legalább 33 százalékot értek el egy emelt szintű vizsgán. Magyarán: a régi és az új eredményeik közül választva, a legkedvezőbbeket "söpörhették össze".
Erről azonban az AB megállapította, hogy esélyegyenlőtlenségre adhat okot, ezért a tárcától azt kérte, decemberig változtassa meg a szabályozást. Arra viszont továbbra is lesz lehetőség, hogy mindenki a legjobb vizsgáját számíttassa be - de csak az egyiknek az eredményét, nem pedig kettőből összeválogatva.
Az első vizsgák október-novemberben lesznek: ezekre szeptember 5-ig kell jelentkezni. Aki középszintű érettségit szeretne tenni, a középiskoláknál jelentkezhet. Aki viszont az emelt szintért járó plusz hét pontot szeretné begyűjteni, annak az Országos Közoktatási, Értékelési és Vizsgaközpontnál kell jelentkeznie.
A megismételt vizsgákért azonban már fizetni kell. Hogy marad-e az idei vizsgadíj, azt egyelőre nem tudni: legutóbb - annak típusától függően - 4-10 ezer forintba került az újraírt érettségi. Bár jövőre a nyelvszakok kivételével még mindig nem lesz előírás az emelt szintű vizsga, okulva az idei ponthatárokból, nagy valószínűséggel sok diák próbálkozik majd meg vele. Az idén ugyanis többen csupán néhány ponttal csúsztak le a felvételről: a slágerszakokra nem volt elegendő a kitűnő középszintű érettségi és a nyelvvizsga - szükség volt a hét többletpontot jelentő emelt szintű érettségire is.
Legközelebb január 15-ig lehet keresztféléves képzésre jelentkezni: ebben a típusban azonban többnyire levelező és költségtérítéses szakokat hirdetnek meg az intézmények.
A Magyar Nemzet információi szerint a szülők egy csoportja demonstrációt tervez augusztus 5-ére a Parlament elé, hogy tiltakozzanak Magyar Bálint politikája ellen. Úgy vélik ugyanis, hogy sok diák nem a saját hibája, hanem a rosszul működő közoktatási rendszer miatt nem került be a megpályázott felsőoktatási intézménybe. Az egyik egri középiskola tanára a lapnak úgy nyilatkozott: bár egyáltalán nem bíznak a jogorvoslatban, mégsem nézhetik tétlenül, hogy "valaki egy egész évfolyam jövőjét teszi kockára, egy korosztály igazságról alkotott illúzióját rombolja le, miközben sikeres érettségiről és felvételiről beszél".