Hatályban a kékmunka
Mint ismeretes, a száz lépés egynémelyike már hatályba lépett. Ezek közé tartoznak az építőipar kifehérítésével kapcsolatos jogszabályok, a munkavállalói jogok biztosi intézményének létrehozása. E körbe tartozik, hogy az egészségügyben a kistérségi központi alapellátási ügyeletek kiépítésének további ösztönzése céljából a húszezres lélekszám alatti településeken az eddigi 20-ról 30 százalékra nőtt a kiegészítő díjazás nagysága. Összenyitották a járóbeteg- és az aktív fekvőbeteg-szakellátási kasszát. Már él az a rendelkezés is, amellyel 50 százalékkal megnőtt 266 halmozottan hátrányos helyzetű háziorvosi praxis fix díja - ez praxisonként havonta 96-98 ezer forintnyi pluszbevételt jelent. Továbbá a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetekben kiemelt finanszírozási konstrukcióval segítik elő az orvosi ellátás biztosítását.
Ami ezeket a hónapokat illeti: rugalmasabbá válik az alkalmi munkavállalás a mezőgazdaságban. Bár erről döntés még nincs, várhatóan külön jogszabály rendelkezik majd az energianövények kiegészítő területalapú támogatásának szabályozásáról. Már közigazgatási egyeztetés alatt áll az a javaslat, amely a 2003-ban súlyos aszálykárt szenvedett termelők hiteleinek futamidejét öt évvel hosszabbítaná meg.
A tervek szerint az év végéig számos további lépés jogi hátterét teremti meg a kormány. Így elindítja az álláskeresési támogatást, bevezeti a "Prémium évek programot" a versenyszférában, közmunkaprogramot hirdet a szezonális foglalkoztatási gondok enyhítésére, megkezdődik a pályakezdők Start programja, és kialakítja a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatók akkreditációs rendszerét. Szintén az év végéig várható a távfűtési szolgáltatók árképzésének ellenőrzését szolgáló intézkedések meghozatala.
Baloldali fordulat ment végbe a munka világában, 60 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma a kormányváltás óta - mondta tegnap Filló Pál szocialista országgyűlési képviselő. Szemléletváltás zajlott le a foglalkoztatáspolitikában: míg az Orbán-kormány idején a munkanélküliek eltüntetése, feketegazdaságba való kiszorítása volt napirenden, addig a baloldali kormány igyekezett visszaadni a munka becsületét, értékét, érdekeltté tenni munkavállalót és munkáltatót abban, hogy kilépjen a feketegazdaságból, mindent megtenni azért, hogy megérje legálisan dolgozni - fogalmazott Filló. Az Orbán-kormány idején látványosan csökkent a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottaké nem nőtt, csak a feketegazdaságban. (MTI)