Londoni merényletek: vallott a Rómában elfogott férfi
"Rómába jöttem, mert nem tudtam, hova menjek, itt egy barátomnál találtam szállást, egy kicsit vártam volna, aztán továbbmegyek" - idézte a La Repubblica (meg nem nevezett forrásból) a férfit, akinek "nincs tudomása" arról, hogy Olaszországban is terveznének merényleteket.
"Én is ott voltam július 21-én. Kaptam egy hátizsákot, hogy hajtsak végre egy demonstratív akciót" - mondta a férfi a La Stampa című lap szerint, amely a pénteki elfogásban részt vevő egyik olasz ügynökre hivatkozott.
A 27 éves Osman Hussain, akit először szomáliai származású brit állampolgárként mutattak be, a római szomáli közösség képviselői szerint nem szomáliai, hanem Afrika szarvának egy másik országából, Eritreából vagy Etiópiából származhat. Ezt megerősítve Giuseppe Pisanu olasz belügyminiszter később közölte, hogy az illető etiópiai és nem szomáliai születésű.
Pisanu az olasz parlament alsóházának tett jelentésében elmondta, hogy a pénteken letartóztatott Osman Hussain az olaszországi etiópiai és eritreai közösség segítségével bujkált a rendőrség elől. "A nyomokból meg lehet állapítani, hogy az olaszországi etióp és eritreai közösséghez tartozó személyek sűrű hálózata segíthette a gyanúsítottat nyomai eltüntetésében" - hangoztatta.
Pisanu közölte, hogy Hussain július 26-án hagyta el Londont a Waterloo pályaudvaron keresztül. Olaszországban kelet-afrikaiakkal állt kapcsolatban Milánóban, Bresciában. Barátnőjének etióp édesapja például Bresciában él - tette hozzá.
A hírek szerint a férfi Angliából Párizson keresztül utazott Észak-Olaszországba, majd római rokonoknál próbált elbújni. A milánói Corriere della Sera úgy tudja, hogy Hussain fivérének római lakásán - ahol Hussaint elfogták - két térképet találtak a párizsi metrórendszerről. A nyomozók most vizsgálják, hogy a térképek pusztán a párizsi közlekedéshez kellettek vagy esetleg merénylettervek céljára - írja a milánói lap.
Ugyancsak a Corriere szerint egyébként a nyomozók azt gyanítják, hogy Hussain igazi neve Hamdi Isaac. Rómában élő testvérét Remzi Isaacnak hívják.
Az olasz rendőrség legkevesebb 15 házkutatást tartott szerte Olaszországban szombaton Hussain (Isaac?) elfogása nyomán - jelentette be a belügyminiszter. A La Stampa tudomása szerint a rendőrség legalább 15 személyt őrizetbe vett Milánóban, Bresciában, Bolognában, Reggio Emiliában és Rómában, erről azonban a belügyminiszter nem szólt.
Az olasz képviselőház közben megkezdte a vitát egy terrorellenes törvényjavaslatról, amelyet Silvio Berlusconi kormánya nyújtott be. A terrorizmus elleni intézkedések szigorítását célzó tervezetet a szenátus pénteken már jóváhagyta.
Megkezdődött a kiadatási eljárás
Megtartották egy olasz börtönben Osman Hussain első kiadatási meghallgatását szombat délután - közölték illetékesek és ügyvédek; brit hatóságok gyorsított eljárással kérik a férfi kiadatását.
Osman Hussain bíróság által kijelölt ügyvédje a római Regina Coeli börtön előtt újságíróknak elmondta, hogy az ügy kezdeti szakaszban van, szombaton még nem várható döntés. Olaszországban hetekig elhúzódik egy kiadatási eljárás, és a hatóságok valószínűleg alaposan ki akarják hallgatni a gyanúsítottat Olaszországban tervezett esetleges terrorista támadások terveiről, mielőtt hozzájárulnának ahhoz, hogy kiadják Nagy-Britanniának.
A kérdésre, hogy védence együttműködik-e, az ügyvédnő azt mondta: Itt nem beszélünk együttműködésről. Hussain tanúvallomást tett a nyomozóknak. Az ügy kényes szakaszban vannak. Egyes tények a kiadatás mellett, mások ellene szólnak.
A brit rendőrség Londonban közölte, hogy gyorsított kiadatási eljárással számol. A Scotland Yard megerősítette, hogy az új európai letartóztatási parancs alapján kérte a férfi kiadatását Rómától, amely Olaszországban éppen csütörtökön lépett hatályba. A parancs az EU-tagállamok határokon átnyúló bűnözés elleni harcának egyik új eszköze.
(forrás: MTI)