Kiotót kerülik meg a hatok
A megállapodás, amelyet az Egyesült Államok, India, Kína, Japán, Dél-Korea és Ausztrália írt alá, a felmelegedés elleni küzdelem mellett az energiabiztonságban és a tiszta energiák előmozdításában is együttműködést irányoz elő - jelentette az MTI.
Bár Bush elnök a megállapodásról nem közölt részleteket, Jim Connaughton, a Fehér Ház környezetvédelmi tanácsadója kifejtette: az egyezmény neve "ázsiai-csendes-óceáni partnerség a tiszta fejlődésért és az éghajlatért", és nem célja kiváltani az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet, amelyet Washington és Canberra nem írtak alá. A jegyzőkönyv az idén februárban lépett hatályba, és kötelezi az aláírókat, hogy az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást növelő gázok kibocsátását 2012-ig.
Bush egyik első döntéseként nem terjesztette ratifikálásra a kiotói jegyzőkönyvet a szenátus elé, arra hivatkozva, hogy az lassítaná a gazdaság növekedését. A hat ország képviselője tegnap közös nyilatkozatban erősítette meg a "nem kötelező erejű" megállapodás hírét. John Howard ausztrál kormányfő szerint a paktum "igazságosabb és hatékonyabb, mint a kiotói jegyzőkönyv": nem jár munkahelyek megszüntetésével és az ipar büntetésével. Canberra és Washington korábban elsősorban azt kifogásolták a 141 ország által ratifikált kiotói jegyzőkönyvben, hogy csak a fejlett ipari országokra rótt kötelezettségeket.