Újabb kilenc letartóztatás Angliában

Újabb kilenc embert vettek őrizetbe csütörtökön Londonban a július 21-i sikertelen londoni merényletekkel kapcsolatos nyomozás során - közölte a Scotland Yard.

A gyanúsítottakat London déli, Tooting kerületében fogták el a brit antiterrorista törvény alapján, két egymáshoz közel lévő házban. Az első jelentések szerint nincs az őrizetbe vettek között a merényletek egyik feltételezett elkövetője sem. Egyiküket, Yacine Hassan Omart szerdán Birminghamben már elfogták, a többi három még szökésben van. Omar kihallgatása kulcsfontosságú lehet abból a szempontból, hogy van-e összefüggés a július 21-i és az 56 halálos áldozatot követelő július 7-i londoni merényletek között. A Scotland Yard ugyancsak beszámolt arról, hogy őrizetbe vettek három nőt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy bújtatták a terroristák egyikét.

A TheTimes című lap értesülése szerint egyazon személy készítette a július 7-i londoni terrortámadásban felrobbant pokolgépeket és azokat, amelyekkel két héttel később kíséreltek meg újabb öngyilkos merényleteket elkövetni a brit fővárosban. A brit újság csütörtökön, magas szintű rendőrségi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a két hét különbséggel bevetett pokolgépek "elképesztő hasonlóságot mutatnak szerkezetükben és összetételükben". Ez a tény a rendőrség szerint nagyon nyugtalanító, mivel egy jól szervezett és szerteágazó terrorsejt működésére enged következtetni.

Erre utalt Sir Ian Blair, a londoni rendőrség vezetője is egy csütörtöki vezetői állománygyűlésen, amikor kijelentette: félő, hogy vannak olyan, egyelőre szabadon működő sejtek, amelyek képesek újabb terrortámadásokat végrehajtani. A közvéleményhez szólva hangsúlyozta: nem egyszeri kísérletről van szó, lehetséges, hogy a szabad lábon lévők újra támadni fognak. "Egy hadjárattal állunk szemben" - mondta. Egyúttal figyelmeztette a londoniakat, hogy a második merényletsorozat elkövetői "nem amatőrök voltak". "Hibát követtek el (...) Nagyon, nagyon szerencsénk volt" - mondta.

A rendőrfőnök aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a július 7-i londoni robbantások után talált, fel nem robbant pokolgépekről képeket szivárogtattak ki a sajtónak. A röntgenfelvételeket először az ABC News amerikai hírtelevízió mutatta be, és csütörtökön a brit lapok címlapján is szerepeltek a londoni rendőrség "lehető leghatározottabb" kérése ellenére. A hatóságok attól tartanak, hogy a képek rossz hatással lehetnek az esetleges perekre, ha arra kerül a sor, hogy valakit bíróság elé állítanak a robbantásokkal kapcsolatban.

A leggyakrabban bemutatott felvétel egy szegekkel kipreparált, üveg formájú szerkezet volt, amit állítólag a július 7-i merénylet egyik feltételezett elkövetője által a London melletti Luton vasútállomásán hátrahagyott kocsiban találtak öt nappal a merényletek után. Az ABC News értesülése szerint a járműben 12 robbanószerkezetet, és négy hevenyészett detonátort találtak. A londoni rendőrség ezt nem erősítette meg.

A brit rendőrség nagy erőket vezényelt a londoni metró ellenőrzésére csütörtökön, három héttel a fővárosban elkövetett gyilkos terrortámadások után. Simon Lubin, a közlekedési rendőrség szóvivője elmondta: "Erősítést vezényeltek a tömegközlekedés ellenőrzésére, a metróba és a vasútra, s ez a legnagyobb szabású ilyen művelet, amelyet a brit közlekedési rendőrség valaha végrehajtott." Az akció célja egyfelől az utasok megnyugtatása, másfelől az elrettentés.


(MTI)

Július 21-én készült ipari kamerás felvétel Jaszin Hasszan Omarról, akit Birminghamben fogtak el
Július 21-én készült ipari kamerás felvétel Jaszin Hasszan Omarról, akit Birminghamben fogtak el
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.