Kötélhúzás a búzaföldeken
A kombájnok a határban vágják a gabonát, közben a gazdák a felvásárlókkal próbálnak az árakról egyezségre jutni. A molnárok a búzáért tonnánként 17-18 ezer forintot szeretnének fizetni, mondván a lisztet a verseny miatt kénytelenek olcsón értékesíteni. A Gabonaszövetség és a nagyobb malmok képviselői egyelőre hallgatnak, a nyilvánosság számára szabadságon vannak. Uhercsák András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtanácsosa elmondta: inkább a 22-23 ezer forintos árra várnának. Némi támaszt nyújt a termelőknek, hogy a jó, vagyis az EU-minőségű búzát novemberben 25 ezer forint körüli áron megvásárolja az Európai Unió. Az üzlet biztosnak tűnik, ezért több bank is a teljes készletet meghitelezi. A pénzintézetek ajánlatai eltérőek, sőt egyedi szerződéseket kötnek, de nagyjából 10 százalék körüli egyéves hitelköltségre lehet számítani. E konstrukció keretében intézi az agrártárca a raktárhiány miatt bajba jutott termelők étkezési búzájának felvásárlását is.
A búzaaratás félidejénél már kiderült, hogy az elmúlt napok esői miatt sok a gyengébb, takarmány minőségű búza. A főtanácsos szerint még korai végső ítéletet mondani a búza minőségéről, de bizonyosnak látszik, hogy a tavalyi 20 százalék körüli takarmányrészesedés az idén meghaladhatja a 30 százalékot is. A gyengébb búzáért 15 ezer forint körüli árat adnak, bár a közelmúltban viszonylag jó áron, tonnánként 18 ezer forintért - igaz kisebb mennyiségben - olasz kereskedők vásároltak. Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke ugyanakkor beszámolt arról, hogy olasz kereskedők - tízezer tonnás tételekben - nagyobb mennyiségű takarmánybúzát is vásárolnának. Észak-Olaszországban fizetnének tonnánként 120 eurót a terményért, ami a felajánlott szállítási költséget levonva 14 ezer forintos búzaárnak felel meg. Ez Vancsura szerint csak akkor lehet elfogadható ár, ha sikerül irányvonatos fuvart szervezni, mert ekkor 5000 forint alá csökkenthető a szállítás költsége. A Bácskában gazdálkodó elnök elmondta azt is, hogy az idén visszatértek a tavalyi görög vevőik. Az ottani beszerzési szövetkezetek gabonafelvásárlói nagyobb tömegű és "azonosan jó minőségű" étkezési búzát keresnek. Árajánlatukat egyelőre nem kívánták nyilvánosságra hozni.
Előfordul, hogy a sok csapadék miatt regionális étkezési búzahiány alakulhat ki. Uhercsák András szerint a termelők körében elterjedt a hír, miszerint a tavalyi intervenciós készletből szeretnének az ilyen helyzetbe került feldolgozók vásárolni. Kiszámolták ugyanis, hogy még mindig olcsóbb a tavalyi, az uniónak intervencióra eladatott búzát megvásárolni, mint máshonnan, nagy költséggel szállítani. Rieger László, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) intervenciós igazgatója szerint erre van lehetőség. Ilyenkor ötezer tonnás tételben pályázatot írnak ki, azt azonban tudni kell, hogy a havonta, tonnánként, 46 centtel dráguló 101 eurós alapár és a havi 359 forintos raktározási díjjal a vételár meghaladhatja a 30 ezer forintot is. Az igazgató kijelentette: a törvényes határidőig, július végéig befejeződik a tavalyi gabona intervenciós felvásárlása. Az intervenciós felvásárlás befejezése után az MVH a határozott időre szerződött raktárak felszabadítását kezdi meg az idei betakarítás zökkenőmentes befejezése érdekében.
Az agrártárca legfrissebb becslése szerint a kalászos gabonákból a korábban becsült nyolcmillió tonnás termés helyett mintegy 7 millió tonna körül alakul. Az már biztos, hogy az őszi árpa termésátlaga a vártnál valamivel gyengébb, hektáronként 4-4,1 tonna körüli. Az eddig levágott őszi búza hozama 3 és 5,3 tonna között mozog. A termelők reménykednek, hogy az Európai Unióban az idén várhatóan mintegy 28 millió tonnával terem kevesebb gabona, mint tavaly. Ha néhány napig nem esik az eső, akkor a héten befejeződik a búza aratása, mert napi százezer hektáros ütemben haladnak. Szabolcs-Szatmár-Beregben most a betakarítási munkák 40 százalékánál tartanak. Jó a termés őszi búzából, a hektáronként 4,5 tonnás átlagot az eddig learatott több mint egyharmados területen, tízezer hektár után számolták. Demendi László, a megyei földművelésügyi hivatal vezetője elmondta: az őszi árpa, káposztarepce és magborsó betakarítása befejeződött. Margittai Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke elmondta, hogy a búza felvásárlásánál az uniós intervenciós kötelezettségeknek eleget tudnak tenni. Az étkezési búza kereskedelmi átvételi ára tonnánként 20 ezer forint fölött lesz - vélte a szakember.